Енергийните гиганти ще позлатят акционерите си
Компаниите за нефт и газ отчетоха рекордно финансово тримесечие заради цената на суровините

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Очаква се водещите западни енергийни компании да донесат милиарди възвръщаемост на акционерите си, след като са напът да регистрират второ поредно тримесечие с рекордни печалби. Заради високите цени на газа и петрола корпорациите постигат огромни маржове, които ще се изсипят под формата на големи дивиденти.
Бързото възстановяване на търсенето след края на пандемичните блокировки и скокът на цените на енергията, предизвикан от руската инвазия в Украйна, повиши печалбите на компании като Exxon Mobil и Shell след две годишен спад.
Exxon по-рано този месец заяви, че може да отчете най-силното си тримесечие досега, като печалбата за периода април – юни потенциално ще надхвърли 16 млрд. долара – почти два пъти над резултата през първото тримесечие.
Компаниите са използвали нарастването на паричните средства, за да намалят дълговете си, натрупани по време на пандемията, и когато постигнат целите си, анализаторите очакват, че ще увеличат разпределението на паричните средства към акционерите.
Като се има предвид каква корекция на баланса вече е настъпила през последните 18 месеца, ние вярваме, че има положителна страна на плановете за разпределение към акционерите в целия сектор“, каза анализаторът на RBC Capital Market Бирадж Борхатария в бележка.
Тези огромни печалби предизвикаха искания към правителствата да увеличат данъците за енергийните компании, за да помогнат на потребителите да се справят с рекордно високите цени на електроенергията и горивата. Великобритания, където се намират Shell и BP, наложи през май 25% данък върху "неочакваните" печалби.
В Съединените щати президентът Джо Байдън обвини Exxon, че „прави повече пари от Бог“ и каза, че компаниите използват глобалния недостиг на петрол, за да увеличат печалбите си.
Цените на петрола се повишиха през второто тримесечие, като референтният суров петрол Брент беше средно около 113 долара за барел през тримесечието, в сравнение със 102 долара за барел през първите три месеца."
"Машини за пари"
Главният изпълнителен директор на BP Бърнард Лууни нарече компанията си „машина за пари“. Това благосъстояние увеличи натиска върху бордовете да преразгледат своите планове за възвръщаемост на акционерите, изготвени най-вече след удара на пандемията.
Shell, BP и TotalEnergies посочиха, че ще увеличат възвръщаемостта под формата на обратно изкупуване на акции.
Но някои инвеститори казват, че те трябва да направят дори повече.
Главният изпълнителен директор на Shell Бен ван Бюрден каза пред Reuters миналата седмица, че най-голямата петролна и газова компания в Европа обмисля да увеличи възвръщаемостта над сегашната си цел от 20% до 30%.
Прогнозите са, че базираната в Лондон компания ще отчете коригирана печалба от 10.8 млрд. долара през второто тримесечие, според консенсусните данни на анализаторите на Refinitiv, счупвайки рекорда от предходното тримесечие, когато спечели 9.1 млрд. долара.
През 2020 г. Shell обеща да увеличи дивидентите с 4% годишно, след като намали основното си изплащане с повече от 60% в отговор на срива в търсенето на енергия в разгара на кризата с коронавируса – първото намаление от 1940 г. насам.
Някои инвеститори и анализатори казват, че със силните перспективи за цените на енергията Shell трябва да увеличи дивидента си още повече.
„Въз основа на дългосрочна цена на петрола от 70 долара за барел виждаме значителен потенциал за Shell да увеличи дивидента си и да се насочи към по-дългосрочен растеж на дивидентите“, каза Джонатан Уагхорн, портфолио мениджър във фонда Guinness Global Energy.
Shell има капацитета да увеличи дивидента си с до 50% при текущите цени, каза Уагхорн.
Shell отказа да коментира дивидентната си политика.
Анализаторите от Jefferies очакват BP да увеличи обратното изкупуване на акции до 3.5 млрд. долара през второто тримесечие от 2.5 млрд. долара през предходното тримесечие. Анализаторите на HSBC очакват базираната в Лондон компания да увеличи дивидента си с 4% или дори повече.
Очаква се TotalEnergies да увеличи обратното изкупуване с 50% до 3 млрд. долара, каза Jefferies.
Exxon и Chevron, които спряха обратното изкупуване, ускориха разпределението на парични средства през последните месеци, карайки анализаторите да се обзаложат, че обратното изкупуване на акции може да остане непроменено.
Exxon удвои целта си за обратно изкупуване до 30 млрд. долара до следващата година, докато Chevron актуализира насоките си за обратно изкупуване до горния край на своя годишен диапазон, който е от 5 до 10 млрд. долара.
Печалбите за второто тримесечие се очаква да бъдат увеличени заради рязкото покачване на печалбите от рафиниране, които са се удвоили през тримесечието до 45.5 млрд. долара за барел, според средните оценки на BP.
Shell и Total трябва да обявят резултатите си на 28 юли, Exxon и Chevron докладват на 29 юли. BP оповестява финансовите си резултати на 2 август.