ЕС и САЩ тръгват срещу „мръсната“ стомана на Китай
Предстои работа по глобално споразумение, в което Пекин все пак може да се присъедини

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Европейският съюз и Съединените щати днес официално сложиха край на спора около митата за стомана и алуминий, които администрацията на Доналд Тръмп започна преди няколко години. Сега двете страни заявиха, че ще работят върху глобално споразумение за борба с „мръсното“ производство и свръхкапацитета в индустрията.
То ще бъде предизвикателство за Китай, който произвежда над половината от световната стомана. ЕС и САЩ обвиняват страната, че генерира свръхкапацитет, заплашвайки оцеляването на техните собствени стоманодобивни индустрии.
„Съединените щати и Европейският съюз постигнаха голям пробив, който ще адресира екзистенциалната заплаха от изменението на климата, като същевременно защити американските работни места и американската индустрия“, каза президентът на САЩ Джо Байдън пред репортери в Рим. Именно там той се срещна с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по време на срещата на върха на Г-20.
Съгласно споразумението Вашингтон ще позволи на държавите от ЕС безмитен достъп за износ на стомана и алуминий за Съединените щати в обеми, сравними с тези, доставяни преди наложените от Тръмп тарифи през 2018 г. В отговор ЕС премахва ответните мерки за американски продукти, сред които уиски, моторни лодки и мотоциклети Harley-Davidson.
Но вместо просто връщане към статуквото от 2018 г., САЩ и ЕС планират да се противопоставят на екзистенциалната заплаха, свързана с климатичните промени, както и със свръхкапацитета в стоманодобивната промишленост, която е един от най-големите емитенти на CO2 в света.
„Заедно САЩ и ЕС ще работят за ограничаване на достъпа до техните пазари на мръсна стомана и за намаляване на достъпа на страни, които подбиват стоманата на нашите пазари, допринасяйки за свръхпредлагането в света“, съобщи Белият дом, без да посочва пряко Китай.
Говорейки пред пресата, Байдън бе по-прям. Той каза, че споразумението с ЕС ще помогне за
ограничаване на достъпа до нашите пазари за мръсна стомана от страни като Китай“.
Глобалната сделка трябва да бъде изготвена през следващите две години, като целта е да се насърчи производството на „зелена“ стомана и алуминий. Споразумението ще бъде отворено и за други страни, които искат да се присъединят, включително за Китай, чийто стоманодобив сектор отговаря за 10-20% от CO2 емисиите му.
„Разбира се, споразумението е отворено за всички единомислещи партньори. Производството на стомана е един от най-големите източници на въглеродни емисии в световен мащаб“, изтъкна Урсула фон дер Лайен.
Министерството на търговията на САЩ заяви, че Вашингтон провежда консултации с Япония и Великобритания по въпроси, свързани със стоманата и алуминия. Акцентът е върху ефекта от свръхкапацитета върху световните пазари.
Глобалното споразумение ще се стреми да гарантира дългосрочната жизнеспособност на нашите индустрии, да насърчи производството и търговията на стомана и алуминий с ниска въглеродна интензивност и да възстанови пазарно ориентираните условия“, се казва в изявление на Европейската комисия.