ЕС и Великобритания се провалиха в търговските преговори
Двете страни не постигнаха напредък по Северноирландския протокол и задействането на член 16 още е опция
Европейският съюз и Обединеното кралство не успяха да постигнат значителен напредък в усилията си за разрешаване на дипломатическия спор относно Северна Ирландия. И двете страни заплашиха да ограничат бъдещите търговски отношения, предава Bloomberg.
Министърът за Брекзит на Обединеното кралство Дейвид Фрост се срещна със своя колега от ЕС Марош Шефчович в Брюксел днес в опит да разреши противоречието около така наречения протокол за Северна Ирландия – споразумението, което позволи на Обединеното кралство да напусне единния пазар, без да създава твърда граница на остров Ирландия. Лондон настоява за промени в сделката, която според него вреди на търговията в региона.
Спорът не само заплашва да засили напрежение в Северна Ирландия, но и да взриви по-широкото търговско споразумение, подписано от Великобритания и ЕС миналата година. Ако това се случи, Обединеното кралство ще се върне на пътя за Брекзит без сделка. Отношенията между Лондон и Брюксел вече бяха обтегнати от отделен спор за риболова.
Не видяхме никакво движение от страна на Обединеното кралство“, каза Шефчович пред репортери след срещата.
Говорител на правителството на Обединеното кралство каза в изявление по имейл, че „напредъкът е бил ограничен и че предложенията на ЕС в момента не се справят ефективно с основните трудности“.
Шефчович ще пътува до Лондон на 12 ноември, за да продължи дискусиите и двете страни подчертаха необходимостта от бързо решение.
Търговски заплахи
Правителството на британския премиер Борис Джонсън заплаши да се позове на член 16 от протокола, който позволява на всяка страна да въведе защитни мерки в случай на „икономически, обществени или екологични затруднения“. Ако Джонсън изпълни заплахата си, това би довело до налагане на мита, квоти и други търговски бариери.
Няма да задействаме член 16 днес“, каза Фрост преди срещата. „Но член 16 е на масата на преговорите.“
За разлика от останалата част от Обединеното кралство, Северна Ирландия остава в рамките на единния пазар на стоки на блока, което означава, че продуктите, пристигащи от останалата част на Великобритания, подлежат на митнически формалности. ЕС предложи да намали наполовина митническите проверки на стоки, пристигащи в Северна Ирландия, и проверките на много хранителни продукти с 80%.
„В момента чуваме много за член 16“, каза Шефчович. „Нека няма съмнение, че задействането на член 16, за да се търси предоговаряне на протокола, би имало сериозни последици.“