ЕС: Сигурността не е единственото притеснение около 5G
Държавите трябва да обмислят необходимостта от диверсификация на доставчиците на оборудване

© ECONOMIC.BG / БТА
~ 2 мин.
Освен рисковете за сигурността, европейските правителства трябва да помислят и за други последици от внедряването на 5G мрежи. Това се изтъква в документи на Европейския съюз (ЕС), видяни от CNBC. Не са изключени и последици за китайската фирма Huawei, която е потенциален доставчик на оборудване, но и обект на затегнат контрол.
„В допълнение към техническите рискове, свързани с киберсигурността на 5G мрежите, трябва да се вземат предвид и нетехническите фактори, като правната и политическата рамка, на които са обект доставчиците от трети страни“, се казва в проектодокумент, подготвен преди заседанието на европейските министри.
Процесът по разгръщането на супер бързите мрежи от пето поколение бе силно политизиран заради лансираната от САЩ теза, че някои доставчици може да са опасни за националната сигурност. Фокусът на вниманието падна най-ярко върху Huawei, за която Вашингтон твърди, че дава достъп на властите в Пекин да шпионират през нейното оборудване.
Във въпросния документ на ЕС се подчертава, че европейски държави трябва да „обмислят необходимостта от диверсификация на доставчиците, за да се избегне или ограничи създаването на голяма зависимост от един доставчик“.
Проектодокументът трябва да бъде договорен през първата седмица на декември на среща на министрите на ЕС. Той идва в момент, когато Старият континент поставя основите на бъдещите 5G мрежи, които се очаква да стимулират икономиката и разгръщането на Четврътата индустриална революция.
Миналия месец Европейската комисия публикува доклад, съдържащ оценка на рисковете от 5G. Една от основните опасности е свързана с по-голямото излагане на атаки и наличието на повече потенциални точки за проникване. Изтъква се и „рисковият профил на отделните доставчици“, като се намеква за вероятността от намеса на държави извън ЕС – без да се посочват имена.