ЕС удължи схемата за компенсиране на скъпия ток за бизнеса
Подкрепата за българските фирми заради високите цени на тока може да продължи и догодина

Снимка: Depositphotos
Европейската комисия удължи с шест месеца – до юни 2024 г. – схемата, позволяваща на страните от ЕС да подкрепят финансово компаниите, засегнати от скоковете в цените на енергията, причинени от войната на Русия в Украйна. Временната мярка позволява на държавите в Блока да предоставят различни форми на финансова помощ, за да компенсират фирмите, засегнати от високите разходи за газ и електроенергия.
В България също има такава действаща мярка, която се одобрява с краткосрочни решения на Министерски съвет. С последното удължаване, което обхваща небитовите потребители и операторите на електропреносната и електроразпределителната мрежа, мярката действа до 31 декември 2023 г.
У нас схемата се активира, когато реалната средномесечна борсова цена за базов товар на сегмента „Ден напред“ на Българската независима електроенергийна борса (БНЕБ) за съответния месец е над 200 лв./MWh и се компенсира цялата сума над този праг. Всички около 633 хиляди небитови крайни клиенти на електрическа енергия, както и ЕРП-тата и обществените доставчици, имат право на тази подкрепа.
Схемата на ниво ЕС беше въведена месец след нахлуването на Москва в нейния прозападен съсед през февруари 2022 г., което създаде хаос при енергийните доставки и спомогна за драстичното покачване на цените. Тя трябваше да изтече на 31 декември тази година. С днешното решение на Комисия се дава зелена светлина мярката да бъде продължена в България и през следващата година, за което работодателските организации настояваха.
Комисията казва, че въпреки стабилизирането на цените спрямо миналата година, „енергийните пазари остават уязвими“. Държавите членки могат да запазят своите схеми за подпомагане, за да покрият предстоящия зимен отоплителен период, като предпазна мрежа.
Брюксел обаче казва, че субсидиите са разрешени „само доколкото цените на енергията значително надвишават предкризисните нива“. ЕС обикновено строго контролира държавната помощ за фирмите, за да избегне нарушаване на конкуренцията и да защити единния пазар на блока.