Ипотечното кредитиране в Европа замръзна
Клонящ към 0% растеж европейските банки не са отчитали от 2014 г.

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Европейските банки са напът да отбележат нулев ръст при ипотечното кредитиране през 2024 г. заради повишените лихвени проценти. Това сочи анализ на Ernst & Young (E&Y) на база данни от Европейския банков орган и централните банки в Германия, Франция, Испания и Италия.
Потенциалните кредитополучатели в еврозоната масово отложиха сключването на нови ипотеки през последните няколко години заради смяната на паричната политика от страна на Европейската централна банка и вдигането на основния лихвен процент до рекордни нива в историята на еврото.
Това оскъпи ипотеките и E&Y очаква жилищното кредитиране в еврозоната тази година да не покаже никакъв ръст, след 4.9% ръст през 2022 г.
Данните се събират от 2006 г., а за последно толкова нисък темп на растеж беше отчетен през 2014 г. – едва 0.2%.
E&Y очаква възстановяване едва през 2025 г. с ръст от 3.1% и 4.2% през 2026 г. в резултат на понижаването на лихвени проценти и забавянето на инфлацията.
Картината е коренно различна в България, където ипотечното кредитиране не само че не се забавя, но дори се ускорява с всеки изминал месец. Към средата на 2024 г. нарастването надхвърля 25%. Заради механизма, по който се изчислява цената на ипотечните заеми в България, тя не се повлия особено от обръщането на лихвения цикъл на ЕЦБ и така лихвите по жилищните кредити в България остават близо до историческото дъно.
Цялата картина в Европа
ЕЦБ повиши основния си лихвен процент от 0 процента през 2022 г. до рекордно високо ниво от 4% през септември миналата година. Тя последва другите големи централни банки в света като Bank of England и Фед, за да се опитат да се справят с нарастващата инфлация.
През юни ЕЦБ намали основната си лихва до 3,75 процента и се очаква да направи допълнителни съкращения през следващите месеци, когато инфлацията се понижи.
Ипотеките представляват почти половината от общото кредитиране в еврозоната, въпреки че други форми на кредитиране също бяха засегнати през последните години заради вдигането на лихвите.
Бизнес кредитирането се сви с 0.1% миналата година и се очаква да нарасне само с 0,.5% тази година. Но EY прогнозира, че растежът ще достигне 4.2% през 2026 г. със силен растеж във Франция и Германия.
Очаква се растежът на потребителските кредити да нарасне от 0.9% тази година до 4.2% през 2026 г.
EY прогнозира, че въпреки че банките ще направят малко по-големи загуби от проблемни кредити, те не представляват сериозен риск за кредиторите.
Очаква се необслужваните заеми да нараснат от 2% от всички заеми тази година до 2.3% през 2025 г. и 2026 г., но все пак да са далеч под пика си по време на дълговата криза в еврозоната през 2013 г. от 8.4%.