Ипотечното кредитиране в Европа замръзна
Клонящ към 0% растеж европейските банки не са отчитали от 2014 г.
Европейските банки са напът да отбележат нулев ръст при ипотечното кредитиране през 2024 г. заради повишените лихвени проценти. Това сочи анализ на Ernst & Young (E&Y) на база данни от Европейския банков орган и централните банки в Германия, Франция, Испания и Италия.
Потенциалните кредитополучатели в еврозоната масово отложиха сключването на нови ипотеки през последните няколко години заради смяната на паричната политика от страна на Европейската централна банка и вдигането на основния лихвен процент до рекордни нива в историята на еврото.
Това оскъпи ипотеките и E&Y очаква жилищното кредитиране в еврозоната тази година да не покаже никакъв ръст, след 4.9% ръст през 2022 г.
Данните се събират от 2006 г., а за последно толкова нисък темп на растеж беше отчетен през 2014 г. – едва 0.2%.
E&Y очаква възстановяване едва през 2025 г. с ръст от 3.1% и 4.2% през 2026 г. в резултат на понижаването на лихвени проценти и забавянето на инфлацията.
Картината е коренно различна в България, където ипотечното кредитиране не само че не се забавя, но дори се ускорява с всеки изминал месец. Към средата на 2024 г. нарастването надхвърля 25%. Заради механизма, по който се изчислява цената на ипотечните заеми в България, тя не се повлия особено от обръщането на лихвения цикъл на ЕЦБ и така лихвите по жилищните кредити в България остават близо до историческото дъно.
Цялата картина в Европа
ЕЦБ повиши основния си лихвен процент от 0 процента през 2022 г. до рекордно високо ниво от 4% през септември миналата година. Тя последва другите големи централни банки в света като Bank of England и Фед, за да се опитат да се справят с нарастващата инфлация.
През юни ЕЦБ намали основната си лихва до 3,75 процента и се очаква да направи допълнителни съкращения през следващите месеци, когато инфлацията се понижи.
Ипотеките представляват почти половината от общото кредитиране в еврозоната, въпреки че други форми на кредитиране също бяха засегнати през последните години заради вдигането на лихвите.
Бизнес кредитирането се сви с 0.1% миналата година и се очаква да нарасне само с 0,.5% тази година. Но EY прогнозира, че растежът ще достигне 4.2% през 2026 г. със силен растеж във Франция и Германия.
Очаква се растежът на потребителските кредити да нарасне от 0.9% тази година до 4.2% през 2026 г.
EY прогнозира, че въпреки че банките ще направят малко по-големи загуби от проблемни кредити, те не представляват сериозен риск за кредиторите.
Очаква се необслужваните заеми да нараснат от 2% от всички заеми тази година до 2.3% през 2025 г. и 2026 г., но все пак да са далеч под пика си по време на дълговата криза в еврозоната през 2013 г. от 8.4%.