Европейските регулации за е-цигарите имат нужда от промяна
Сегашното законодателство оставят „вратички“ за предлагане на нелегални и опасни продукти на пазара
През юни тази година 12 европейски страни, начело с Дания, призоваха Европейската комисия да създаде ново законодателство, което да включва забрана на овкусени вейпове и ограничаването съдържанието на никотин. Темата за електронните цигари е чувствителна, дори потребителската ѝ маса да е все още малка в сравнение с т. нар. традиционни продукти, при които има процес на горене.
Всъщност очакванията бяха още през януари ЕК да публикува нови насоки, които да обновят текстовете от 2009 г., но в последния момент чиновниците в Брюксел оттеглиха своите предложения с оправданието, че има нужда от още работа и проучвания по тях.
Както често се оказва обаче, картината има повече нюанси от черно-бялото.
Настъпването на вейповете
Електронните цигари, които бързо придобиха популярност, включително и в България, предизвикаха революция на пазара. Те са, според редица проучвания, не само по-малко вредна алтернатива за хората, но са и възможност за по-възрастните и дългогодишни пушачи изцяло да се откажат от конвенционалните цигари. Например, във Великобритания електронните цигари биват препоръчвани на активни пушачи, които искат да се откажат от традиционното пушене.
Това, което никой не успя да предвиди, е, че една немалка група потребители, които въобще не са пушили досега, също ще прибегне към тези устройства, а именно младежите. Все повече тийнейджъри в Европа – в т.ч. и тези в България – използват модерните устройства до степен, в която обществеността, властта, а дори и самите компании търсят начини да се справят казуса. От сектора не спират да напомнят, че новите продукти не се препоръчват за непушачи и непълнолетни, но въпреки това продуктите достигат до младите.
Друг голям проблем е, че има нерегламентирани продукти на пазара, които не се предлагат от утвърдени производители, и те могат да бъдат дори опасни за здравето. Те не попадат под почти никакъв контрол при производството и не е напълно сигурно какво съдържат.
Така например медийни публикации от това лято разкриха, че в България се разпространяват вейпове с канабис. В тях се съдържа производно на основното психоактивно вещество в канабиса, което от миналата година е забранено в страната.
Затова и от индустрията настояват за спазване на вече създадените правила и наказания за тези, които не отговарят на тях.
В България вече бяха въведени някои мерки за контрол на електронните цигари – те се облагат с акциз и трябва да имат бандерол на опаковката си, като вейповете, дори да не съдържат никотин, не могат да се продават на непълнолетни.
От сектора смятат тези ходове за правилни, като настояват изискванията да се спазват и от големи, и от малки играчи на пазара еднакво. Има ли обаче какво друго да направят компаниите?
Размерът на проблема в числа
Тютюневият сектор всъщност изглежда доста обединен във вижданията си за регулациите – да, те са много, но са необходими, защото това дава ясни правила и позволява лоялна конкуренция.
По време на презентация пред журналисти експерти от международната компания за тютюневи и вейпинг продукти Japan Tobacco International (JTI) споделиха данни относно негативния ефект от нелегалните цигари. Една от всеки изпушени 10 цигари в света е нелегална, като това се равнява на 570 млрд. нелегални изпушени цигари в света всяка година.
Отделно трябва да се вземе предвид и фискалния ефект – изчисленията показват, че контрабандата струва на държавите по 40 – 50 млрд. долара пропуснати приходи от данъци годишно.
Според експертите нелегалната търговия с цигари и тютюневи продукти е претърпяла голяма промяна през годините. Ако в началото тя е означавала купуване на легални, оригинални продукти и отклоняването им за продажба към други пазари, впоследствие незаконният пазар е преминал към търговия с изцяло нелегални марки, създадени само за незаконна търговия.
Така криминалната дейност се е ориентирала към производство на фалшификати – копия на известните международни марки. Актуална тенденция вече е и електронната нелегална търговия, като предстои да видим дали нагреваемите устройства също ще станат жертва на този пазар, казват експертите от JTI, ангажирани с работата по темата.
За компанията борбата с нелегалния пазар е приоритет и тя се опитва да си сътрудничи с органите на реда в държавите, в които продава продуктите си. Според JTI интересът от това е за всички – потребителите, които така или иначе са избрали да ползват тези продукти, получават законно произведени изделия, а държавите прибират повече приходи в бюджета си от акциз и намалена криминогенна среда.
Но нелегалният пазар далеч не е единственото затруднение пред институциите.
Появяват се нови устройства, които са „предизвикателство за правителствата“ от регулаторна гледна точка, тъй като „нивата на иновации са високи“, а изследванията за новите технологиите тепърва ще се развиват", каза Рамунас Мациус, вицепрезидент „Фискални въпроси и борба с нелегалната търговия с тютюневи продукти” в JTI.
Според него в момента традиционните цигари са стриктно регулирани навсякъде по света, докато при електронните им еквиваленти и нагреваемите продукти няма единна и последователна регулаторна рамка.
Конкретно в Европейския съюз, ако солов играч иска да пусне продукт за пушене на пазара, той единствено да нотифицира ЕК за това. Разбира се, процесът включва редица документи, лицензи и клинични доказателства от проведени тестове за безопасността на продукта. За сравнение – в САЩ пропускателният режим предполага кандидатстване за получаване на одобрение след доказване, че въпросният продукт не вреди на общественото здраве.
Държавите, тъй като могат да третират различно продуктите, понякога създадат по-леки регулации за вейповете и нагряващите устройства.
Голяма част от страните не знаят как да се справят с новите предизвикателства по отношение на иновациите в тютюневата индустрия, като подходите варират от липса на регулации до пълни забрани", казва Мациус.
Той предупреждава, че ако дадено нещо се забрани, негова алтернатива ще се предлага нелегално.
Колкото повече се забранява нещо, толкова повече инициатива има за криминалния свят да отговори на търсенето на потребителя“, казва Мациус, като изтъква, че потребителите невинаги са запознати с рисковете, които поемат, закупувайки нелегални продукти или участвайки в нелегална търговия.
Хубавата страна на нещата
И макар на ниво ЕС положението да е далеч от добро, конкретно за България ситуацията изглежда стабилна. Според данни от съвместни проучвания на големите тютюневи компании незаконните цигари у нас са 2.1% от общото потребление, докато в други страни в Централна и Източна Европа този дял достига двуцифрени равнища. В Чехия, например, той е 17.6%, в Словения – 16.5%, в Унгария – 13.1%, в Молдова – 10.9%, в Черна гора – 10.1%.
Мацуис направи прогноза, че в бъдеще все повече ще се върви в посока предлагане на иновативни алтернативни продукти.
Според него предстои да се направят още много проучвания за продуктите с потенциал за намален риск, което би могло да доведе до по-различни регулации за тях.
В следващите десетилетия е малко вероятно правителствата да успеят да създадат свят без никотин, може би ще е нещо по средата, но нека запазим опцията за избор на потребителя“, апелира експертът.