Фикрет Индже: Заедно може да постигнем много повече
На България повече не трябва да се гледа като на място с евтина работна ръка

Фикрет Индже е председател на Надзорния съвет на „Алкомет” АД. През 1999 г. след приватизационна сделка той придобива мажоритарен дял от „Алумина”, сега „Алкомет”. През 2002 г. изкупува акциите на Индустриален холдинг „България” и става мажоритарен собственик на дружеството. Фикрет Индже има над 40-годишен опит в цветната и черната металургия и в ръководството на фирми от този бранш.
Г-н Индже, създадохте Българо-турска индустриална камара. Какъв потенциал виждате в двустранното сътрудничество?
– Убеден съм, че заедно може да постигнем много повече, отколкото поотделно. В духа на мотото на Народното събрание „Съединението прави силата“ и на мултиплициращия ефект в икономиката - при обeдиняването на съвкупност от фактори се постига тяхното увеличаване. При обединяването на потенциала на двете страни могат да се постигнат много по-внушителни резултати.
Имате амбицията Шумен да се превърне в индустриален център на Североизтока. Как е постижимо това? Опитът Ви дотук какво показа?
– Изграждането на Шумен като индустриален център на Североизтока е многоаспектна задача, която включва системни усилия, подготовката на професионални кадри, осигуряване на работна ръка и не на последно място - инвестиции. Опитът ми до момента показва, че всеки един от посочените елементи изисква постоянна работа и търпение. Благодарни сме, че община Шумен оказва силна подкрепа в осъществяването на този процес.
Как разширявате пазарните граници на "Алкомет"? Как да разширим границите на мисленето и чрез индустрията да създаваме по-голямо благоденствие за хората?
– В съвремието това се нарича визионерство. Всеки човек е част от „цялото“ и със своя принос допринася за постигането на по-добри резултати както за себе си, така и за общото благополучие.
Твърдите, че е свършило времето, когато инвеститорите идваха в България заради евтината работна ръка. Защо?
– Тези, които имат намерение да правят бизнес тук, трябва да имат нагласата за достойно заплащане на труда на хората. На България повече не трябва да се гледа като на място с евтина работна ръка. Трябва да се предлага и добър социален пакет за работниците. Тук ще има работна ръка, ако тя получава добро възнаграждение.