Fitch постави под наблюдение рейтинга на „Еврохолд“
Агенцията изтъква задлъжняването и липсата на опит като негативни последици за холдинга от сделката за ЧЕЗ

© ECONOMIC.BG / БНТ
Международната кредитна агенция Fitch Ratings е поставила под наблюдение дългосрочния рейтинг на „Еврохолд България“ и трите му дъщерни дружества с възможност за понижение. Причината е предстоящата сделка за ЧЕЗ на цена от 335 млн. евро, съобщи официално агенцията.
Засега сделката е на ниво подписано споразумение между българския холдинг и чешката CEZ Group. Предстои „Еврохолд“ да подаде в рамките на следващия месец искане до Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за разглеждане на сделката и едва след одобрението ѝ ще може да се премине напред. Предишният опит на CEZ да се раздели с българските си активи бе спрян именно от КЗК, която не позволи на „Инерком“ на Гинка Върбакова да стане новия собственик на ЧЕЗ.
Освен големият холдинг, под наблюдение са и трите застрахователни компании – „Евроинс“, Euroins Romania Asigurare Reasigurare и EIG Re.
Според Fitch предложеното придобиване на активите на CEZ в България може да доведе до финансови рискове заради повишаването на съотношението на дълга към активите на финансовата група.
В доклада се посочва, че дългът ще нарасне минимум със 75% от цената на придобиването (над 250 млн. евро) и би могъл значително да намали разпределимите печалби от активите на CEZ, особено в първоначалния период.
Разпределението на електроенергията, най-големият и най-печеливш бизнес в сделката, е регулирано и гарантира стабилни парични потоци, което означава, че с течение на времето ще допринесе за по-голяма стабилност и предвидимост на приходите на „Еврохолд“. Това би могло да допринесе положително за кредитния профил на групата в средносрочен и дългосрочен план.
„Еврохолд“ няма предишен управленски опит в енергийните компании и ще разчита на сегашния управленски екип, за да осигури безпроблемна работа на дружествата. От ръководството Fitch разбира, че Еврохолд има за цел да запази съществуващия управленски екип на активите на ЧЕЗ. Освен това, Еврохолд е сформирала консултативен съвет от енергийните експерти, който подпомага компанията в процеса на придобиване и ще следи за интеграцията на активите на ЧЕЗ по време и след приключване на сделката.
Fitch очаква тази интеграция да „глътне“ значителен ресурс от „Еврохолд“, който ще трябва да започне да спестява разходи от други дейности, за да подобри възвращаемостта си от инвестициите, което би могло да доведе до допълнителни рискове при изпълнението.
За да финансира частично сделката, „Еврохолд“ планира да издаде привилегировани акции на стойност 80 млн. евро (156 млн. лв.). Тези акции ще носят фиксирани дивиденти, които ще идват от нетната или неразпределената печалба на холдинга.