Фитнес добавките са по-скоро вредни, а не лекарство
Ефективността им е под въпрос и водят до сърдечни проблеми, смята д-р Михаил Илиев

Тодоровден изгони зимата, обличаме късите ръкави и искаме да изглеждаме добре. В стремежа си да оформят телата си до съвършенство хората, които спортуват активно приемат хранителни добавки, но те могат да причинят сериозни щети на здравето.
Проучване на най-разпространените марки хранителни добавки в България е показало, че посоченото на етикетите им не отговаря на съдържанието в тях по отношение на протеини, въглехидрати и омега мастни киселини, заяви фитнес инструкторът Костадин Зашев в ефира на бТВ.
По думите му има два основни проблеми. На първо място липсата на достатъчно ефективна регулация. Според действащото законодателство хранителните добавки се регламентират на пазара като храни, а производството им не подлежи на сериозните изисквания и стандарти, както е при лекарствата. Добавките се считат за безопасни докато някой не докаже, че са опасни. Никой не изисква от тях доказателство за ефективности и безопасност. Регламентът възлага отговорността за съгласуване с действащото законодателство именно на производителите на хранителните добавки, а те не биват проверявани, освен по документ след като се произведат. „Това трябва да се промени, защото е доказано в световен мащаб, че големи производители се провалят в качеството на своите продукти. Проучване от преди няколко години на хранителните добавки в 13 държави в Европа и Северна Америка показа, че в 15% от тях има съдържание на анаболни стероиди без да бъдат обявени на етикета“, смята Зашев.
Според него вторият проблем е липсата на ефективност на голяма част от най-продаваните хранителни добавки. „Т. нар. фет бърнъри, които спомагат за сваляне на мазнини, нямат никакво действие върху организма. По-добре е да направим една допълнителна разходка през деня или да намалим храненето“, съветва фитнес инструкторът и допълни, че единственият научно доказан метод за сваляне на тегло и редуциране на мазнини е създаване на калориен дефицит т.е. да приемаме по-малко енергия, отколкото използваме.
„Голям проблем е приемането на съмнителни по произход продукти, но по-голям проблем е храненето, което няма нищо общо с това преди петдесет години. Консумираме храни и напитки, които затормозяват нашето тяло. Ползването на хранителни добавки причиняват здравословни проблеми, най-често сърдечни проблеми“, каза д-р Михаил Илиев.
Той смята, че на много места във фитнесите работят инструктори без нужната квалификация, които по-скоро вредят, а не ни помагат. На много места се продава хранителни добавки с неясен произход. „Когато човек иска да спортува трябва да измине път на консултации с компетентен доктор, кондиционен треньор и фитнес инструктор, които да им предложи хранителни добавки от регламентирани фирми. Те трябва да се пазаруват само от аптеки и с лекарска препоръка“, допълни д-р Илиев.