Фонд от частния бизнес за частния бизнес
„Дънди Прешъс Металс“ инвестира 5 млн. долара за създаването на устойчив микро, малък и среден бизнес в Крумовград

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Били ли сте наскоро в Крумовград? Това място отново се насели и се обнови, след появата на „Дънди Прешъс Металс“, която беше привлечена от находището на златна руда на Ада тепе. Компанията върна обратно в града местни хора, заминали да търсят реализация и поминък в чужбина. И им даде нови знания и възможности за професионално израстване.
Градът сега е жив, подреден и оптимистичен, защото голямата компания инвестира не само в предприятието, технологиите и хората, които ще са нейни работници и служители, но също в градската среда, здравеопазването, а и в целия регион. „Дънди“ създаде образцов модел за социална и бизнес отговорност, който роди много добри практики. Ще ви разкажем за една инициатива, която може да бъде приложена както на други места в България, така и по цял свят.
Финансиране
Фондът за микро, малък и среден бизнес е пример как частният бизнес подкрепя частния бизнес - с предвидените 5 млн. USD компанията финансира 55% от всеки одобрен проект, като 10% са собствените капиталовложения и 35% са банков кредит при преференциални условия. Изискването е дейността да е устойчива и прозрачна и да е на територията на община Крумовград. В изминалите пет години са одобрени 58 проекта и са разкрити 130 трайни работни места. Целта е максимално да се подпомогне развитието на полезни за хората активности, които не са обвързани с минната компания, като това ще осигури алтернативи за работа и след затваряне на рудника, което предстои през 2026 г.
Микро бизнес парк
По линия на този фонд е създаден микро бизнес парк, който се намира в бивши тютюневи складове. Там работят и развиват дейност няколко фирми, създадени по специална програма на компанията и общината. В началото на този обновен терен се настанява фирма „Пчеличка”, тя е за PVC и алуминиева дограма и е сред първите, които са кандидатствали за финансиране. Създателите ѝ Наско и Иван Къркеланови се уверяват, че няма невъзможни неща, а обществеността се убеждава, че фондът наистина работи в подкрепа на целия местен бизнес. В това малко предприемаческо средище идват още няколко фирми - за машинно пране на килими, за конструкции на оранжерии, цех за производство на спортна екипировка с онлайн магазин, автосервиз и заведение с впечатляващи интериорни решения. Запустелите с години тютюневи халета продължават да се ремонтират и да им се вдъхва нов живот от хора, които искат да развиват полезна за другите дейност.
Сервиза на Мончо
„Баща ми е монтьор в „Дънди“ и покрай него придобих квалификация да ремонтирам и поддържам коли. Купихме най-новия подемник, най-новите машини за гуми и най-новите системи за диагностика на автомобили. Имаме готовност да обслужваме всякакви коли“, разказва Симеон Алеков, който създава Сервиза на Мончо. Работил в Германия, но се завърнал, привлечен от разбирането, че за него ще е най-добре да създаде свой бизнес в родния си край. Негов помощник в работата ще е Анатоли Мутев, ученик в Х клас. Той иска да придобие занаят, да трупа опит и да овладее професия извън чуждите езици, които в училище изучава.
Предприемачи с дух
Наско Къркеланов първо се захванал с производство и монтаж на алуминиева и PVC дограма, след това кандидатствал с проект, получил одобрение и направил ателие за пране на килими. После се вдъхновил да направи и заведение, за да има къде да се хранят работещите тук и в околността. Амбициите му са да превърне това място в наистина добра среда за работа, но и в привлекателен център за хората от града, които търсят различни услуги. Преди да се завърне, работил в Гърция и в Германия в областта на строителството. Бил там на гурбет, без семейството си, с цел да изкара някакви средства, за да може да има по-солидна основа, когато реши да започне бизнес в родното си място. Иван Къркеланов е негов съдружник. Заедно работили в Германия и взели решение да сложат край на живота зад граница и в България заедно да покажат на какво са способни.
В полза на туризма
В центъра на Крумовград само за месеци е изграден модерен интерактивен музей, в който може да се види пътя от първата копка на траките до професионалната работа по добива на златната руда в наши дни (б.а.- на основната снимка). На Ада тепе древните траки са първите миньори, които са оставили богато наследство. През 2001 г. там са започнали археологическите работи. Извадени са 17 тона керамика и немалка част от нея е сглобена. Правени са много изложби у нас и в чужбина, издадена е и луксозната книга „Злато и бронз“. На Ада тепе е имало хижа, която е била любимо място за отдих на местните хора, но тя е била изоставена през 90-те години. Към нея хората са имали голям сантимент и ръководството на „Дънди“ решава в непосредствена близост до Музея на златото да изгради модерна сграда, която да се ползва с туристическа цел. Даряват я на общината и тя още търси подходящ модел и хора, на които да повери нейното управление.
Дори и да сте били скоро в Крумовград, идете отново. Там винаги има какво ново да видите и да научите, поговорете с местни хора и сами ще се убедите как те със своя предприемчив дух са най-голямото богатство на града. И е хубаво, че „Дънди Прешъс Металс“ намери онази притегателна сила, която да ги върне отново в родното им място и да ги задържа там.