Фондът на фондовете тръгва със 777 млн. евро
Той ще управлява проекти по 5 оперативни програми

С капитал от 777 млн. евро стартира т.нар. „Фонд на фондовете”, който ще управлява европейски средства. Те ще бъдат достъпни през т.нар. инструменти за финансов инженеринг. Това обяви министърът на финансите Владислав Горанов, който заедно с вицепремиера Томислав Дончев представи състава и ръководството на новата финансова институция, предаде репортер на Economic.bg.
Фондът ще работи в различни сфери – малки и средни предприятия, управление на отпадъците, ВиК-сектор, градско развитие, регионално развитие.
Той ще управлява част от средствата по 5 оперативни програми – ОП „Региони в растеж” (ОПРР), ОП „Иновации и конкурентоспособност” (ОПИК), ОП „Развитие на човешките ресурси” (ОПРЧР), ОП „Околна среда” (ОПОС) и Програмата за развитие на селските райони (ПРСР).
По тях са предвидени различни суми, в зависимост от нуждите и размера на проектите. По ОПРР сумата е 253,8 млн. евро, по ОПИК – 355 млн. евро, по ОПОС – 144,8 млн. евро, по ОПРЧР – 20 млн. евро Все още не се знае колко ще са средствата по ПРСР.
Управителният съвет на фонда се състои от трима членове – Валери Белчев, Иван Даков и Мартин Дановски. Те имат дългогодишен професионален опит във финансовата сфера, в това число в дизайна и изпълнението на финансови продукти; притежават задълбочена експертиза и добро познаване на кооперативния пазар и сектора на малките и средни предприятия; имат опит в управлението на международни компании, както и в управлението и изпълнението на проекти, финансирани от европейските структурни фондове.
„Вярвам в тяхната експертиза, предупредил съм ги, че очакванията са много високи и Надзорния съвет няма да толерира провал”, уточни Владислав Горанов.
Надзорният съвет на Фонда се състои от 7 членове – това са зам.-министрите от съответните управляващи органи (министерства), отговорни за всяка от оперативните програми.
„Имаме тежката отговорност да се научим сами да управляваме парите си. Много от страните членки избраха Европейския инвестиционен фонд като консултант, но ние избрахме модела, който използват Великобритания, Германия, Полша, Португалия, Унгария и Финландия”, заяви Дончев.
„Бъдещето на европейското финансиране във финансовия инженеринг. Колкото по-добре се научим да го използваме, толкова по-ефективно ще усвояваме европейските средства в бъдеще”, добави той.
Според Дончев най-голямото предизвикателство за ефективното оползотворяване на новия начин за европейско финансиране е да се промени моделът на мислене у бенефициентите и начинът, по който изразходват евросредствата
„Вярвам, че с Фонда ще намерим най-добрата връзка между потребностите на нашите предприятия и бенефициентите. Това, от което имат нужда и това, което се предлага”, поясни Горанов.
Фондът ще работи в сътрудничество с 3 големи международни банки – ЕИБ, МВБР и ЕБВР.