„Газпром“ готова да строи газопроводи в Европа
Това обаче ще се случи, само ако те са продължения на "Турски поток", обяви Алексей Милер

© ECONOMIC.BG / Газпром
„Газпром” не изключва участие в проекти за строителство на газопроводи в Европа, но само като инфраструктурно продължение на „Турски поток”. Това заяви днес в Берлин ръководителят на руската компания Алексей Милер, цитиран от ТАСС и БГНЕС.
По думите му при строителството на инфраструктурата на „Турски поток” „Газпром” ще работи в рамките на третия енергиен пакет.
„Газпром” вижда сериозни рискове в европейския модел за диверсификация на газовите доставки, но е готов да работи с Еврокомисията, добави Алексей Милер в изказването си на конференция на елитния Валдайски клуб.
Ако цената на руския газ бъде еднаква за всички европейски държави, то тя ще бъде с максимални стойности, коментира още Милер.
Той отбеляза също, че компанията ще е готова да си сътрудничи с Европейската комисия по всички модели, включително и Европейския енергиен съюз.
Ръководителят на „Газпром говори на конференция на „Валдайския клуб по европейската енергийна сигурност”. Първото заседание на този форум е през 2004 година във Велики Новгород, на езерото Валдай, което дава и името му.
Ръководителят на концерна представи и някои нови виждания. „Състоянието на азиатските пазари ще се превърне в основен фактор за ценообразуването на европейските пазари на газ. Трябва да се разбере, че в най-близка перспектива ценообразуващият фактор на европейския пазар ще стане азиатския пазар”, посочи Милер.
В тази връзка той подчерта, че концернът ще реализира стратегията си да развитие на евроазиатския пазар с нови партньори. „Векторът на движението е от европейска към евроазиатска стратегия за функциониране на пазара. Започна формирането на нов газов пазар – евроазиатският”, подчерта той.
Междувременно руският енергиен министър Александър Новак обяви, че е много вероятно Русия да се откаже напълно от транзита на природен газ през Украйна от 2019 година, когато изтича настоящият договор. Според Новак Москва ще насочи всичките си усилия по изграждането на новите газопреносни мощности до границата на Турция и Гърция, което ще обезмисли продължаването на договора с Киев.