„Газпром“ разширява схемата „рубли за газ“
Предложението идва дни, след като Русия предприе действия за конфискацията на ключов газов и петролен обект

© ECONOMIC.BG / БТА
Руският газов гигант „Газпром“ предлага да разшири схемата си „рубли за газ“ и да включи по нея и втечнения природен газ (LNG), който продава. Предложението идва дни, след като Русия предприе действия за конфискацията на ключовия газов и петролен обект „Сахалин-2“.
Указът на руския президент Владимир Путин за обекта води до създаването на нова фирма, която ще поеме всички права и задължения на Sakhalin Energy Investment Co. Енергийната компания Shell и японските търговски компании Mitsui и Mitsubishi досега държаха малко под 50% от Sakhalin Energy.
На Русия се падат около 8% от глобалните доставки на втечнен природен газ с 40 млрд. куб. м свръхохладен газ годишно, идващ главно от „Сахалин-2“ и Yamal LNG на „Новатек“ - най-големият завод за втечнен природен газ в Русия.
Припомняме, че доставките на газ за редица от най-големите клиенти на „Газпром“ бяха прекъснати в последните месеци заради отказа да се съобразят с новите правила за плащане на газовото дружество. В това число попадна и България.
„Това е въпрос на координиране на износа на газ от тръбопроводи и LNG“, посочва Кирил Полоус, зам.-директор на „Газпром“ и добавя, че има валутна конкуренция между газа от тръбопроводи, който се продава в рубли, и LNG, който се облага с данък в долари.
За разлика от продажбите на газ по тръбопроводи, по-голямата част от руския LNG се консумира в Азия. В Европа сред купувачите на руски LNG е Испания.
Миналата година Русия е спечелила 7.3 млрд. долара от износ на втечнен природен газ, според държавната данъчна служба, в сравнение с 55.5 млрд. долара, получени от износ на газ по тръбопроводи.
Преди нахлуването на руските военни в Украйна Русия планираше да произведе до 2035 г. до 140 млн. т втечнен природен газ - или една четвърт от текущия световен износ на втечнен природен газ. Оттогава се предполага, че тази цел може да се наложи да бъде отложена.