„Газпром“ рязко е свил износа през януари
Данните на руската компания показват намаление с 18%, като твърди, че няма заявки от европейски клиенти

© ECONOMIC.BG / Website / Gazprom
Ежедневният износ на газ на „Газпром“ за основните му пазари се е свил през първите 15 дни на новата година до най-ниското ниво от 2015 г. насам. Ограничаването на доставките се случва в период, в който Европа критикува Русия, че умишлено не снабдява континента с необходимите му количества и така изпраща цените до рекордни нива.
Руският газов гигант е изнесъл 5.4 млрд. куб. м за ключовите си пазари, които включват по-голямата част от Европа, Турция и Китай, съобщи компанията в понеделник. Това се равнява на средни дневни потоци от 360 млн. куб. м и е с почти 18% по-ниско от средното за миналия месец, според изчисленията на Bloomberg, базирани на изявления на „Газпром“.
Доставките на руски газ за Европа се наблюдават отблизо, тъй като недостигът на гориво и покачващите се цени вредят на икономиките на целия континент. Ръководителят на антитръстовите въпроси на Европейския съюз Маргрете Вестагер каза миналата седмица, че „очаква с нетърпение“ отговори от „Газпром“ относно оскъдните доставки. Ден по-рано ръководителят на Международната агенция по енергетика Фатих Бирол обвини Русия за енергийната криза в региона.
Нито Русия, нито нашият основен износител „Газпром“ нямат нищо общо с това“, каза вицепремиерът Александър Новак пред държавната телевизия в събота. „Русия е доставила значително повече газ на клиенти като Германия и Турция, които са изчерпали договорените си обеми“, каза той.
Компанията в понеделник заяви, че „доставя газ в съответствие с исканията на потребителите и нейните договорни задължения“.
„Газпром“ не дава разбивка на износа за всяка страна, което затруднява оценката на доставките за ЕС – най-големият купувач на руски газ. Компанията обаче заяви, че потоците към Турция и Китай са се увеличили в сравнение със същия период преди година.
Ежедневните доставки през границите на ЕС са спаднали до средно 250.5 млн. куб. м през първата половина на месеца, малко повече от половината на обема преди година, според данни на уебсайта на производителя.
Руският газопровод „Ямал-Европа“ изпраща газ в реверсивен режим – от Германия към Полша – вече повече от три седмици. А потоците през Украйна към Словакия са само на около една трета от обичайното ниво.
В края на декември руският президент Владимир Путин каза, че „Газпром“ спазва дългосрочните договорености за доставка на газ и че липсата на пренос през „Ямал-Европа“ е заради липсата на заявки от европейски клиенти.
Дори по-големите доставки за Китай не можаха да обърнат спада в общия износ на „Газпром“. От 1 януари руският производител „постигна ново ниво на доставките“, както е предвидено в дългосрочно споразумение, каза главният изпълнителен директор Алексей Милър по-рано този месец, без да предостави подробности.
Доставките през първата половина на януари са били 1.5 пъти по-големи в сравнение със същия период преди година, според изявлението на руската компания.
Производството на „Газпром“ през първата половина на месеца е средно 1.54 млрд. куб. м на ден – най-високото ниво от 2014 г., според изчисленията на Bloomberg.
Това е с 1.1% повече от нивата през декември. През последната третина на този месец доставките на „Газпром“ за вътрешния пазар, както и изтеглянията му от подземни хранилища в Русия, достигнаха 10-годишен връх на фона на необичайно ниски температури.