„Газпром“ спря доставки на газ за Германия и Дания
Вчера руската компания обяви, че спира подаването към Нидерландия

© ECONOMIC.BG / БТА
„Газпром“ съобщи, че от 1 юни спира газовите потоци към най-голямата датска енергийна компания Orsted и към снабдяващата Германия Shell Energy. Причината е, че и двете са отказали да извършат плащания в рубли, съобщава Reuters.
Съобщенията следват споразумението на лидерите на Европейския съюз за намаляване на вноса на руски петрол от Европейския съюз с над 90% до края на годината. Това беше най-трудно взетото решение за санкции досега, тъй като някои държави от Блока, основно Унгария, се противопоставяха на новите рестрикции.
Без притеснение за клиентите
Orsted заяви, че няма непосредствен риск за доставките на газ в Дания и ще се обърне към европейския газов пазар, за да запълни празнината.
Газът за Дания трябва в по-голяма степен да се купува на европейския газов пазар. Очакваме това да бъде възможно“, каза в изявление главният изпълнителен директор на Orsted Мадс Нипър малко след съобщението на „Газпром“.
Референтният договор за газ се повиши с около 5% във вторник следобед до около 91.05 евро/MWh, но остана доста под рекордните нива от 300 евро/MWh, достигнати в началото на март.
Докато пазарът до голяма степен очакваше и двете компании да бъдат отрязани, това развитие ще направи баланса между търсенето и предлагането много по-труден“, написа в Twitter анализаторът на ICIS Том Марзек-Мансър.
Потоците руски газ към Германия през газопровода „Северен поток“ паднаха във вторник, което според анализатори вероятно се дължи на спирането на подаването към Нидерландия.
Москва вече спря доставките на природен газ за България, Полша и Финландия, позовавайки се на отказа им да плащат в руски рубли – искане, направено в отговор на западните санкции, които изолират Русия.
Германски, италиански и френски компании обаче заявиха, че ще се ангажират със схемата за поддържане на доставките.
Съкращенията на доставките повишиха и без това високите цени на газа и подтикнаха европейските правителства и компании да търсят алтернативни източници и инфраструктура, включително плаващи терминали за съхранение и регазификация (FSRU).
Съхранение
Европа бърза да запълни своите подземни хранилища преди зимата, притеснена от намалените руски доставки, които обикновено осигуряват около 40% от газа на Стария континент.
Нидерландските газови хранилища са запълнени на около 37%, показват данни на Gas Infrastructure Europe.
Нидерландското правителство миналата седмица заяви, че ще увеличи субсидиите до 406 млн. евро, за да насърчи компаниите да запълнят съоръжението в Бергермеер – едно от най-големите газови хранилища с отворен достъп в Европа.
Датските газови хранилища в момента са пълни на 55% и ще могат да снабдяват всички датски и шведски клиенти за пет месеца, ако доставките от Германия бъдат прекъснати, показва писмо на датския министър на енергетиката Дан Йоргенсен до парламента.