ГБС започва тестването на нов изолационен материал
Иновационна пяна, създадена по европейския проект „NRG-Ѕtоrаgе“, вече е внедрена в демонстрационни сгради

Снимка: ГБС
Европейският проект „NRG-Ѕtоrаgе“, в който консорциум от университети, изследователски организации и компании от няколко държави обединяват усилия, за да създадат иновативна изолационна пяна, която може да предизвика фурор в строителството, навлиза в същинската си фаза.
Нейното тестване и постоянен мониторинг стартира официално, а характеристиките й и това как „реагира“ на различни атмосферни условия ще се проследяват в следващата една година.
Изолационният материал и предимствата му бяха представени на външния експерт Магдалена Павелска Мазур, която е главен координатор за ЕС и оценява проекта, тъй като е финансиран по програма „Хоризонт 2020“ (към момента „Хоризонт Европа“) – най-голямата програма на Европейския съюз за изследвания и иновации.
Πo пpoeĸтa paбoтят yчeни oт тpи yнивepcитeтa – в Гepмaния, Xoлaндия и Πoлшa, ĸaĸтo и нaд 10 ĸoмпaнии oт Гepмaния, Чexия, Иcпaния, Итaлия, Apжeнтинa и Бългapия.
Cтpaнaтa ни ce представлява oт cтpoитeлнaтa ĸoмпaния „Глaвбoлгapcтpoй, която изгради демонстрационни къщички в Кривина, оборудвани с различни сензори за мониторинг на пяната. Целта на проекта е повишаването на енергийния клас на сградния фонд.
Панелите с въпросната пяна, вече са поставени на две от демонстрационните къщички. При третата е използвана традиционната eps изолация.
Ще сравняваме сградите и тяхната енергийна ефективност. Искаме да разберем как ще се представи новият материал в сравнение с традиционните, които обикновено се използват в строителството. Може да проследяваме колко енергия консумира всяка една от къщите“, обясни пpoф. Eдyapд Koeндъpc (pъĸoвoдитeл нa Инcтитyтa пo cтpoитeлcтвo и cтpoитeлни мaтepиaли ĸъм Texничecĸия yнивepcитeт Дapмщaт).
Иновативното е, че пяната съхранява енергията и специалните й мембрани я отдават на по-късен етап. Коендърс обясни, че ще се проследява колко често се случва това, какъв ще е ефектът на слънчевите лъчи през деня и как ще реагира иновативният материал през нощта, когато температурите падат.
Въпреки тези промени е важно температурата в стаята да остава една и съща през цялото време. Това е най-голямото й предимство“, коментира Коендърс.
Въпросните панели са произведени и доставени от немската компания WILHELM RÖSER & SÖHNE. По думите на Коендърс най-голямото предизвикателство е било течното състояние на пяната и нейната стабилизация, така че да може да се внедри в панелите и транспортира. Формулата обаче е подобрена и така панелите с размери 60 на 40 на 10 см пристигат успешно в България, за да бъдат монтирани от ГБС.
Лекото състояние на пяната се дължи на това, че вложеният цимент е изключително малко количество. При нормално състояние един панел буквално може да се побере в шепи.
Миналата седмица завършихме изцяло къщичките. Материалът е много лек и нежен, транспортът също беше труден. Всеки панел дойде с тънка мрежа и малко мазилка около 1 мм, за да може да задържи формата си“, коментира инж. Веселин Колев, изпълнителен директор на „ГБС Инженеринг“.
Сред другите предимства на материала са това, че той е напълно рециклирируем и спестява разходи за депониране. Освен това екипът е насочил вниманието си и към неговото повторно използване в строителството.
„Това са тонове изолация всяка година, които може да бъдат спестени, ако успеем да постигнем същите топлоизолационни качества на слоя, дори с 2 см по-малка дебелина. На пръв поглед една стена изглежда много просто нещо, но и най-обикновената стена се състои от 11 елемента, без да броим боята. Топлоизолационният слой е един от най-съществените компоненти във всяка стена и е задължително да му се обърне специално внимание“, заяви арх. Колев.