Германия спря помощите за граждани на ЕС
Мярката е насочена предимно срещу българи и румънци

Германският парламент официално прие измененията в закона, който драстично ограничава достъпа на чужденци до социалната система на страната. Гражданите на държавите от Европейския съюз вече ще могат да претендират за получаване на средства само, ако 5 години са живели на територията на Германия. Мярката е насочена срещу имигрантите, идващи в страната, за да се възползват конкретно от високото ниво на германските социални придобивки.
По-конкретно, това означава, че чужденците няма да могат да получават средства от държавата, докато си търсят работа в Германия. Обосновката посочва, че да претендират за социални помощи ще имат право само тези, които живеят, работят и плащат данъци в страната. До изтичането на петгодишния срок гражданите на ЕС ще могат да получат еднократна помощ – максимум за един месец. Решението, прието от Бундестаг трябва да бъде обсъдено и в горната камара на парламента обсъждане в Бундесрат.
Промените в закона, направени от германското правителство, са в отговор на решението на Федералния съд по социалните въпроси, който през 2015 г. постанови, че обезщетения могат да се изплащат за граждани на ЕС, живеещи в Германия в продължение на повече от шест месеца.
Словосъчетанието „социален туризъм” започва да се използва широко в Германия през 2013 г. То се използва в отделните политики по отношение на имигрантите от Източна Европа и други страни, идващи в по-богатите европейски страни (особено в Германия) с надеждата за по-добър живот. Терминът е обявен за „антидума” на 2013 г., тъй като оскърбява мигрантите.
По данни на германското Бюро по труда, през януари 2016 общо 440 000 чужденци от ЕС са получавали социални помощи в Германия. Полските граждани представляват най-многобройната група - с 92 000 души. След тях са италианците със 72 000. А на трето и четвърто място се нареждат българите и румънците - със съответно 71 000 и 57 000 души, получаващи социални помощи в Германия. На пето място са гърците - с 46 000.
Не всички от хората, получаващи помощи са безработни. Много от тях работят, но печелят твърде малко и получават финансова подкрепа от държавата. Според германските власти обаче броят на българите и румънците, които печелят твърде малко и разчитат на държавна социална подкрепа, е "подозрително висок".