Германският внос пада много над очакваното
Износът на България към най-голямата европейска икономика се стопил с около 10% миналата година и се очаква още забавяне
Вносът на Германия – най-големият търговски партньор на България – се е свил повече от очакваното през декември. Според официалната федерална статистика на месечна база покупките на стоки отвън са паднали с 6.7%, докато прогнозата на анализаторите, анкетирани от Reuters, бе за понижение с 1.5%.
Износът на страната също е потънал повече, отколкото се очакваше. Заради слабото глобално търсене германският експорт през декември е намалял с 4.6% спрямо предходния месец. За сравнение, в проучването на Reuters прогнозата бе за спад с 2%.
Износът за страните от Европейския съюз е паднал с 5.5% в сравнение с предходния месец, докато за страни извън ЕС е намалял с 3.5%.
Експресните данни за цялата минала година на германската статистическа служба показват, че износът е намалял с 1.4% на годишна база, докато вносът е потънал много рязък – с 9.7%.
Ефектът върху България
Германия от десетилетия е най-големият търговски партньор на България. Според най-актуалните данни на българската статистическа служба (НСИ) българският износ за Германия за първите десет месеца на миналата година надхвърля 10 млрд. лв., което представлява спад с 9.4% спрямо съпоставимия период на 2022 г.
Справка на Economic.bg показва, че Германия е пазар за около 14% от целия експорт на българска продукция зад граница.
Според Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), няма как забавянето на германската, а и на европейската икономика като цяло, да не се отрази негативно на България.
Германия се е върнала 30 години назад като потребление на електрическа енергия. Една от причините е, че много бизнеси се изнасят от там. Ние имаме най-голям внос и износ от и към Германия, няма как това да не се отрази", каза Велев в интервю за Bulgaria On Air.
Според него слабостта на най-голямата европейска икономика ще продължи и през тази година, което ще се отрази в България като спад на индустриалното производство.