Глоба от 2 млн. лв. грози телекомите при таксуване за тел. 112 в роуминг
При неспазване на правилата глобите достигат до 2 млн. лв.

Снимка: Depositphotos
Правителството прие промени в Закона за електронните съобщения и въвежда санкции за мобилните оператори, ако таксуват обаждане до спешен номер в роуминг. Промените се правят заради нов европейски регламент, касаещ санкциите относно роуминга в „обществените мобилни съобщителни мрежи в рамките на Съюза“.
При неспазване на новото изискване операторите да не прилагат цени на едро за обслужване на повиквания към спешна помощ в роуминг, глобата е от 400 000 до 2 000 000 лв.
В случай, че мобилните оператори не информират адекватно роуминг клиентите за начините за достъп до услугите за спешна помощ в посетената държава членка на Европейския съюз, ще трябва да платят санкция в размер от 10 000 до 100 000 лв.
С промените се предлага и въвеждане на уредба на системата BG-ALERT за разпространение на съобщения за предупреждение на населението за извънредни ситуации и бедствия.
Според новите правила, приети миналата година, роумингът в Европейския съюз ще бъде безплатен за период от още десет години, считано от 1 юли 2022 г.
От 1 юли 2022 г. влезе в сила новият, подобрен регламент относно роуминга. С него се удължава до 2032 г. срокът на „Роуминг както у дома“ – програмата, благодарение на която пътуващите в ЕС и Европейското икономическо пространство (ЕИП) могат да телефонират, да изпращат текстови съобщения и да ползват интернет в чужбина без допълнителни такси.
Новите правила целят да подобрят достъпа до спешни повиквания в целия ЕС и гарантират предоставянето на ясна информация за услугите, които евентуално са предмет на допълнителни такси.