Глобалната борба за метали поставя Африка в светлината на прожекторите
Войната отприщва глобално преконфигуриране на веригите за доставка на метали, смятат експерти

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Снимката е илюстративна
Все повече международни компании за добив на метали обръщат поглед към Африка. Това се случва на фона на санкциите, които Европейският съюз наложи на водещия играч в това отношение – Русия. Необходимостта от осигуряване на нови източници, нужни за енергийния преход, е още по-належаща, а Африка е богат на ресурси континент, пише Reuters в свой анализ по темата.
Компаниите и инвеститорите обмислят проекти, които може би са пренебрегвали преди, а правителствата също гледат към Африка, загрижени да гарантират, че техните страни могат да набавят достатъчно метали, за да подхранват ускоряващия се тласък към нетни нулеви емисии.
На тазгодишната конференция Investing in African Mining Indaba, която се провежда от 9 до 12 май в Кейптаун, за първи път от години ще присъства най-високопоставеният служител на правителството на САЩ, твърдят организаторите, както и представители на Japan Oil, Gas and Metals Corporation (JOGMEC). Това е знак за нарастващата загриженост на богатите страни относно подсигуряването на доставки.
Истината е, че ресурсите, които светът иска, обикновено се намират на трудни места“, казва Стивън Фокс, изпълнителен председател на консултантска компания Veracity Worldwide, базирана в Ню Йорк.
Администрацията на САЩ иска да се позиционира като силен привърженик на проекти за добив на метали на юг от Сахара, нужни за производството на батерии, заявява той. Според него такива проекти в Африка носят своите предизвикателства, но същите усилия биха би вложени и при проекти в Канада.
Може да е по-лесно да се реализира проект в Африка, отколкото на място като Канада или САЩ“, добави той.
Съединените щати изразиха подкрепа за откриването на нови мини в страната, но проектите бяха в застой. Проектът на Rio Tinto например бе спрян заради претенциите на индианците върху земята и проблемите с опазването на околната среда.
Разбира се, рисковете от добив в Африка на юг от Сахара остават високи. Острото предизвикателство за сигурността, пред което са изправени мините в богатия на злато регион Сахел, бе подчертано миналия месец, когато руската Nordgold изостави своята златна мина в Буркина Фасо заради нарастващата заплаха от екстремисти.
И дори в най-индустриализираната икономика на континента - Южна Африка - влошената железопътна инфраструктура принуждава някои производители на въглища да прибягват до транспортиране на продукта си до пристанища.
Въпреки затрудненията богатите находища на метали в Африка започват да изглеждат много по-привлекателно, особено след като вносът от Русия секна. Руската федерация осигурява 7% от глобалните доставки на никел, 10% от платина и 25-30% от паладий.
За една минна компания няма много възможности. Ако иска да се разраства, ще трябва да погледне към по-рискови страни“, казва Джордж Чевли, мениджър в Ninety One.
Според него след инвазията на Русия в Украйна обществото е станало много по-чувствително към евентуален геополитически риск, а това носи малка предвидимост за проектите и тяхната реализация.