Глобалната рецесия изглежда неизбежна
Световната банка публикува доклад, в който предупреждава за големи проблеми при развиващите се икономики

© ECONOMIC.BG / Wikipedia
Бъдещето на световната икономика изглежда много по-лошо, отколкото преди месеци, а повечето страни ще имат трудности да избегнат спадове в близко бъдеще. Това се посочва в последния доклад на Световната банка.
Глобалната икономика влезе в 2022 г. с попътен вятър. Разпространението на ваксините и повторното отваряне в цялата страна отприщи вълна от разходи и изключителен икономически растеж миналата година. Този тласък вече е изчезнал и новият натиск възпрепятства растежа по света. Руската инвазия в Украйна изостри инфлацията при ключови стоки, като бензин и храни. Проблемите при веригите на доставки продължават да пречат на световната търговия, а блокадите в Китай рискуват да донесат на производствения сектор нови проблеми.
Всички тези фактори накараха Световната банка да понижи прогнозата си за глобалния растеж през 2022 г. Институцията сега очаква, че световната икономика ще се разрасне с 2.9% през годината, което е значително под прогнозираните през януари 4.1% и наблюдавания през миналата година ръст от 5.7%.
За много страни ще е трудно да избегнат рецесията“, каза Дейвид Малпас, президент на Световната банка.
Сред най-големите рискове за възстановяването е стагфлацията, добави той. Терминът се отнася за периоди на слаб икономически растеж и постоянно висока инфлация. За последно САЩ се бореха с това явление през 70-те години на миналия век и високите лихвени проценти, необходими за охлаждане на инфлацията, създаваха огромни икономически трудности за американците.
Стагфлацията може да елиминира голяма част от напредъка, постигнат през последните две години, особено ако обхване целия свят.
Тъй като инфлацията сега е на високи нива в много страни и се очаква предлагането да расте бавно, съществува риск инфлацията да остане по-висока за по-дълго от очакваното“, каза Малпас, добавяйки, че потиснатият растеж вероятно ще продължи до края на десетилетието.
Въпреки че глобалните перспективи изглеждат смътни, американската икономика продължава да показва признаци на сила. Докладът за работните места през май е обнадеждаващ за икономиката на САЩ, като страната е добавила 390 000 нови работни места въпреки нарастващите лихвени проценти.
Наистина не изглежда да има силни икономически доказателства, че възстановяването на САЩ се забавя драматично“, каза за Business Insider Даниел Джао, старши икономист в Glassdoor.
Но устойчивата икономика на САЩ няма как да защити останалия свят от рецесия. Развиващите се страни са най-изложени на рискове. Войната в Украйна вече удря държавите, които не могат да плащат за по-скъпа енергия и храна. Външният публичен дълг в развиващите се страни също е на рекордно високо ниво. Тъй като централните банки бързат да охладят инфлацията с повишаване на лихвите, този дълг ще окаже сериозен натиск върху нововъзникващите икономики и дори може да се прехвърли в страните със средни доходи.
Избягването на такъв развой на събитията ще изисква политически действия в пет области", каза Малпас.
Правителствата трябва да ограничат вредата върху засегнатите от нахлуването в Украйна чрез незабавна помощ и дългосрочна подкрепа. Увеличаването на доставките на петрол и храна може да успокои инфлационния натиск, както и да ускори прехода към устойчива енергия. Политиците трябва също да засилят усилията си в общественото здравеопазване, за да спрат разпространението на COVID-19 и да засилят усилията си за облекчаване на дълга, за да помогнат на страните с ниски доходи да преодолеят периода на по-слаб растеж.
Има добра причина да се очаква, че след като войната в Украйна спре, усилията ще се удвоят – включително и от Групата на Световната банка – за възстановяване на украинската икономика и съживяване на глобалния растеж“, каза Малпас.
„Междувременно политиците навсякъде трябва да се борят с другите кризи на развитието в света“.