Глобални компании искат да строят 455 MW соларен парк върху мина в Румъния
Румъния се ангажира да прекрати използването на въглища до 2032 г.

© ECONOMIC.BG / Complexul Energetic Oltenia/LinkedIn
Осем компании и консорциуми участват в търговете за проектиране, изграждане и експлоатация на четири соларни парка върху земя, принадлежаща на румънския държавен оператор на въглищни електроцентрали Complexul Energetic Oltenia. Правителството спаси закъсалото предприятие с европейски средства, като стратегията е да замени активите си със слънчеви и газови електроцентрали, пише Balkangreenenergy.
Румъния се ангажира да прекрати използването на въглища до 2032 г. CE Oltenia избра OMV Petrom през декември 2021 г. за свой равностоен партньор в съвместни предприятия за фотоволтаични съоръжения с 455 MW общ пиков капацитет. Петролната и газова компания също има амбициозни планове за декарбонизация.
Parc Fotovoltaic Rovinari Est SA, компанията, притежавана в равни дялове от Complexul Energetic Oltenia и OMV Petrom, обяви на търг договорите за изграждането на тези фотоволтаични паркове с общ капацитет от 450 MW. Това е най-важният търг в областта, като прогнозната обща стойност на обявените на търг договори за изпълнение възлиза на 374.65 млн. евро плюс ДДС, от които над 280 млн. евро (70%) са осигурени от Модернизационния фонд на ЕС.
Местата са в окръзите Долж и Горж в югозападната част на страната. Двете компании оцениха договорите на обща стойност 375 млн. евро.
Фотоволтаичните проекти ще бъдат изградени в блоковете „Исалница“, „Тисмана“ и „Ровинари“ до 2024 г.
Предвидено е, че блокът "Исалница" е с минимален капацитет от 85 MW и се оценява на 69.6 милиона евро. Вторият лот, "Ровинари", е за поне 110 MW и подстанция 400/110 kV. Бюджетът е в размер на 103.7 млн. евро.
Проектът "Тисмана 1" трябва да има не по-малко от 128.3 MW капацитет. Той е на стойност 100.3 млн. евро. Четвъртият лот, наречен „Тисмана 2“, е за минимум 131.7 MW, оценен на 101.1 млн. евро.
Сред кандидатите са турската инженерингова Girişim Elektrik, Ameresco Sunel Energy е съвместно предприятие между Ameresco от Съединените щати и Sunel със седалище в Обединеното кралство, но с оперативен щаб в Атина, Гърция. Румънската компания за енергийна инфраструктура и гражданско строителство Electrogrup е третата компания, която наддава самостоятелно. Част е от групата E-Infra.
Производителите на фотоволтаични панели LONGi, AE Solar участват като част от консорциуми.
Shanghai Electric подаде оферта като консорциум от своите дъщерни дружества Shanghai Electric Hong Kong International Engineering Co. Ltd и Shanghai Electric UK Co. Ltd.
Румънската компания Actual Connect ръководи консорциум, състоящ се от шест други местни компании, всички с опит във фотоволтаичния сектор. Multigrup Activ Distribution, базирана в Букурещ, е ръководител на консорциум, включващ италианския разработчик на проекти за слънчева енергия Comal.
Enevo Group от Румъния участва в консорциум с китайския производител на фотоволтаични модули LONGi. Последният консорциум, ръководен от Restart Energy One от Тимишоара, включва украинския изпълнител Solar Steelconstruction и AE Alternative Energy, работещи в рамките на германския производител на слънчеви панели AE Solar.
Всички участници подадоха оферти и за четирите фотоволтаични централи с изключение на Restart Energy One, която е регистрирана само за първия лот.
Подадените оферти са в процес на техническа оценка. Прогнозната стойност на инвестициите е 374.6 млн. евро.
Слънчевите проекти са част от плана за преструктуриране и декарбонизация на CE Oltenia, който вече изостава от графика, и се възползват от невъзстановимо европейско финансиране.
4-те фотоволтаични парка трябва да започнат да произвеждат и доставят електроенергия към националната енергийна система от следващата година.
Планът за декарбонизация може да се забави и още, тъй като процедурата за възлагане се оспорва от румънската строителна компания MIS-Grup SRL, както и от TSD Global Co. LTD. от Южна Корея, управлявана от Young Soo Song. Националният съвет за решаване на жалби (CNSC) все още не се е произнесъл по жалбите.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.