Глобалното търсене на въглища е рекордно. Има ли измъкване?
Въглищата все още са предпочитани в Китай и Индия заради ниската си цена

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Светът няма да е способен скоро да се откаже от контрола си върху въглищата.
Нищо не може да унищожи въглищата – нито времето, нито бомба“, каза наскоро американският президент Доналд Тръмп по време на Световния икономически форум, цитиран от CNBC.
Износът на въглища от САЩ стабилно нараства, за да задоволи глобалното търсене на най-мръсното изкопаемо гориво в света, докато вътрешното потребление на страната намалява.
Световният капацитет за въглища достигна нов рекорд от близо 2175 гигавата през 2024 г., показват данни от Global Energy Monitor към 6 февруари. Капацитетът за въглища представлява общата мощност, която може да бъде генерирана от електроцентрали, работещи с тях.
Световното пренасочване далеч от въглищата остава предизвикателство, до голяма степен водено от нарастващото търсене в Азия, дори когато Европа и САЩ отбелязват значителен спад в потреблението на въглища“, каза Дороти Мей, ръководител на глобалния проект за следене на въглищните мини на Global Energy Monitor.
Очакванията са световното търсене на въглища да достигне нови рекордни стойности от 8.77 млрд. тона през 2024 г., като ще остане на подобни нива до 2027 г., прогнозира Международната агенция по енергетика (МАЕ).
Кои са основните виновници?
Наскоро стана ясно, че вносът на въглища в Китай се е увеличил с 14.4% през миналата година, достигайки 542.7 млн. метрични тона. За сравнение – през 2023 г. тази стойност бе 474.42 млн. тона.
Втората по големина икономика в света е и най-големият потребител на въглища в световен мащаб, което представлява повече от 56% от световното търсене през 2023 г., показват последните данни на МАЕ.
Стратегията на Китай за рекордно големи запаси от въглища до голяма степен е насочена към подготовка на страната за потенциален недостиг на електроенергия, причинен от екстремни метеорологични явления“, каза Мей.
Хидроенергията, вятърната и слънчевата енергия съставляват почти 30% от електроенергийния микс на Китай през 2023 г., показват данни на енергийния мозъчен тръст Ember Energy.
Когато производството на водноелектрическа енергия спадне в резултат на недостатъчно валежи, китайското правителство често разчита на енергия от въглища, за да гарантира енергийната сигурност“, разясни специалистът.
„Освен това, друга голяма бариера не е наличието на инфраструктура за възобновяема енергия, а трудността за пренос на слънчева и вятърна енергия в провинциите“, каза тя, добавяйки, че въглищата ще продължат да бъдат „критичен енергиен гръбнак“ в Китай, докато интеграцията и управлението на мрежата не бъдат напълно развити в цялата страна.
В Индия непоносимата жега, предизвикана от промените в климата, доведе до нарастващо търсене за енергия за охлаждане, а източниците на чиста енергия не се изграждат достатъчно бързо, за да отговорят на нарастващото търсене на енергия в страната.
Фокусът на Индия върху икономическото и инфраструктурното развитие също е увеличил потреблението на цимент и стомана, индустрии, които са силно зависими от въглищата, смятат анализатори.
Търсенето на стомана в южноазиатската нация се очаква да нарасне с 8-9% през 2025 г., изпреварвайки това на други икономики, поради нарастване на стоманоемкото строителство в инфраструктурата и жилищния сектор, показват данни на консултантската фирма Crisil.
Миналия декември Индия удължи своята директива въглищните електроцентрали, разчитащи на внос на суровината, да работят на пълен капацитет до 28 февруари.
Но това не означава, че Индия пренебрегва своите цели за възобновяема енергия. Страната си е поставила амбициозна цел да задоволи 50% от нуждите си от електроенергия чрез възобновяема енергия до 2030 г. И постигна напредък. А към миналия октомври възобновяемите енергийни източници представляват повече от 46.3% от капацитета за производство на електроенергия в страната, според Министерството на новата и възобновяема енергия на Индия.
Отвъд Китай и Индия
Извън Индия и Китай, други водещи страни, които строят нови въглищни централи, са Бангладеш, Индонезия и Виетнам, отбелязва Global Energy Monitor.
Очаква се Виетнам да изпревари Тайван като петия по големина вносител на въглища в света, след като вносът им в страната достигна над 10-годишен връх миналата година.
Производството на въглища в Индонезия се е повишило до около 831 млн. тона, за да достигне нов връх миналата година, показват данни на Министерството на енергетиката и минералните ресурси на страната.
А делът на въглищата в електроенергийния микс на Филипините надмина този на Китай през 2023 г., превръщайки се в най-зависимата от въглищата страна в Югоизточна Азия, съобщи Ember Energy.
Няма голям фокус върху ефективното използване на енергията, когато въглищата са толкова евтини“, каза Дейв Джоунс, анализатор в енергийния мозъчен тръст Ember Energy.
„Силното търсене на въглища в Азия отчасти се дължи и на скока в цените на газа след нахлуването на Русия в Украйна, като се има предвид, че редица големи вносители на топлинни въглища като Китай, Индия и Виетнам свиха плановете си за изграждане на бази, захранвани на газ“, обясни Иън Ропър, стратег по суровините в Astris Advisory Japan KK.
Изкуственият интелект като фактор
Световното потребление на електроенергия се очаква да продължи да нараства през 2025 г., каза МАЕ.
Светът се нуждае от повече енергия и се нуждае от нея сега“, каза Роб Тумел, старши портфолио мениджър в Tortoise Capital. „За да расте световната икономика, тя се нуждае от ефективни, рентабилни и надеждни източници на енергийни доставки“, каза той.
Изкуственият интелект също ускори нуждата от енергия. Докладите показват, че центровете за данни по света ще удължат търсенето на въглища.
САЩ, Китай и светът са в надпревара за превъзходство на изкуствения интелект“, каза Тим Уинтър, портфолио мениджър в Gabelli Funds.
Центровете за данни с изкуствен интелект са огромни потребители на енергия, което прави по-трудно оттеглянето от надежден и достъпен източник на енергия като въглищата, обясни той.
До 2030 г. търсенето на електроенергия от центрове за данни може да надхвърли 35 GW, повече от два пъти повече от 17 GW, регистрирани през 2022 г., показва доклад на Moody's Ratings.
Възможен ли е енергийният преход?
С все по-ускореното нарастване на световното търсене, други наблюдатели на индустрията започват да повтарят прогнозите на МАЕ, че търсенето на въглища остава на най-високите си нива.
Не може да има преход, когато търсенето на петрол, природен газ, въглища продължава да достига рекордно високи нива“, каза Ерик Нутал, старши портфолио мениджър в Ninepoint Partners.
Правителствата се споразумяха в Парижкото споразумение за климата от 2015 г. да ограничат глобалното затопляне до доста под 2 градуса по Целзий и да продължат усилията за ограничаване на повишаването на температурата до 1.5 градуса по Целзий. За да се предотврати глобалното затопляне да надхвърли 1.5 градуса по Целзий, емисиите трябва да бъдат намалени с 45% до 2030 г. и да достигнат нула до 2050 г.
Други са по-малко песимистично настроени, въпреки че осъзнават предизвикателството да се постигнат тези цели навреме.
Продължаващят ангажимент към възобновяеми енергийни източници, заедно с задаващия се скок в глобалното предлагане на втечнен природен газ, може да гарантира, че вносът на въглища ще продължи да отслабва на някои пазари за внос", каза Ропър, който отбеляза, че потреблението на въглища спада в Европа и Североизточна Азия през последните години.
"Освен това, ако страните се ангажират с обещанията си за утрояване на възобновяемите източници до 2030 г., въглищата може да започнат да отбелязват значителен спад през това десетилетие", смята и Джоунс от Ember Energy.