Градът, който опитва да замени политиците с компютри
Изкуственият интелект има потенциала да замени голяма част от ненужните държавни служители

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
В страна с история на корупция и неефективност на държавното управление член на местен общински съвет – Рамиро Росарио – е измислил печеливша според него стратегия за подобряване на работата на политиците: да ги замени с компютри.
През ноември 37-годишният съветник в южния бразилски град Порто Алегре успя да прокара закон, който бе написан изцяло от ChatGPT. Самият закон бе умишлено скучен – предложение да се спре местната компания за водоснабдяване да таксува жителите за нови водомери, когато те са били откраднати от дворовете им. Според Росарио така или иначе е щял да мине лесно.
Росарио обяснява, че градът се управлява под ръководството на 36-те съветници на Порто Алегре – заели множество кабинети тук в огромна модернистична сграда с изглед към река Гуаиба.
При нормални обстоятелства изготвянето на законопроекта би отнело на екипа му от шестима души няколко дни. Щеше да има дълги обсъждания на правните норми, прекъсвани от десетки почивки за кафе и някои разгорещени дискусии за представянето на Grêmio, един от местните футболни отбори в града.
Асистентът му щеше да се наложи да разбере как функционира DMAE, органът за водоснабдяване и канализация на Порто Алегре. След което, продължава Росарио, някоя бедна душа щеше да се наложи да провери дали законопроектът изобщо е конституционно допустим – а основният закон на Бразилия е третият най-дълъг в света, след тези на Индия и Нигерия.
Към това трябва да се прибавят и няколко типично бразилски работни обяда, последвани от още кафе, и може би един от многото официални празници в страната, който, ако е в четвъртък, неофициално ще бъде удължен до понеделник.
Но всъщност нищо от това не бе необходимо. ChatGPT свърши работата си за 15 секунди, пише The WSJ.
През юни Росарио седнал пред компютъра си и описал с едно изречение това, която искал да получи. Върнал се перфектно изготвен закон с осем члена, включително клауза, за която Росарио не бил и помислял: ако водоснабдителното дружество не подмени откраднатия електромер в рамките на 30 дни, собственикът на имота ще бъде освободен от плащане на сметката си.
Кой знае откъде й е хрумнало това за 30-те дни! Тя (системата) отиде отвъд!“, казва Росарио, ентусиаст на тема изкуствен интелект, който казва, че обича да говори с „нея“ всеки ден.
След пускането на най-новата версия на ChatGPT в Бразилия чатботът е придобил приятелски женски глас с лек кънтри привкус – особеност, която според самия ChatGPT може да се дължи на факта, че по-голямата част от входните му данни идват от Сао Пауло, най-богатия щат и селскостопанска сила в Бразилия.
„Един ден помолих за помощ в кухнята. Казах ѝ: „Слушай, в хладилника имам само едно манго, един лайм, една ябълка и една отворена бутилка вино“, разказва Росарио. Тя измислила рецепта за паста със сос от манго и му казала да изпие остатъка от виното. „Беше вкусно!“
Той също така я призовал да му помогне да разреши спора със зет си относно войната между Израел и Хамас. „Той говореше неща, които просто не бяха верни“, казва Росарио. „Така че отидохме да я попитаме и преди да се усетим, тримата водехме разговор.“
Росарио внася за гласуване проектозакона точно така, както го е написал ChatGPT. И бива единодушно одобрен от останалите общински съветници и подписано от кмета на Порто Алегре в края на ноември. Chat GPT дори подготви съобщението за пресата.
Едва тогава Росарио разкрива пред останалите съветници, че не е написал и дума от него.
Никога нямаше да го подпишат, ако знаеха.“
Други държави са започнали подобни експерименти. Наскоро съдия в Колумбия използва чатбот, за да реши дали застраховката на дете с аутизъм трябва да покрива лечението му, а индийски съдия го призова да помогне да се определи дали заподозрян в убийство трябва да бъде пуснат под гаранция.
Според Росарио обаче неговият закон е първият в света, който е написан изцяло от ChatGPT.
Каузата на Росарио е благородна. Бразилия изразходва повече от 13% от брутния си вътрешен продукт за заплати и пенсии на държавните служители. И неговата цел е била да е покаже колко по-ефективно и икономично би могло да бъде правителството, ако наеме изкуствен интелект вместо толкова много хора.
Идеята не е да се заменят всички политици и държавни служители, а само някои от тях - каза той с усмивка. Той посочи например асистентите по връзки с обществеността в кметството, които пишат прессъобщения за новини – такова, каквото ChatGPT успя да подготви за законовите промени за нула време.
Сигурно са 20 или 30 – вероятно няма да са нужни в бъдеще… честно казано, вече не са нужни.“
Гласоподавателите са възхитени от маневрата на Росарио. „Бих избрал изкуствения интелект пред интелекта на политиците“, коментира Адриано Соарес, 21-годишен студент в града. Политиците често се нареждат сред най-ненавижданите групи в обществото в Бразилия. Само 34% от бразилците в проучване от миналата година заявиха, че имат доверие на правителството – разбираема реакция, като се имат предвид последните данни, според които всеки трети член на бразилския Конгрес е разследван за престъпления, вариращи от подкупи до опит за убийство.
Реакцията в кметството на Порто Алегре била обаче по-различна. Някои съветници коментираха, че това е измама, а Росарио сравниха с мързелив ученик, който използва ChatGPT за работа в училище.
Колегите му не са се досетили, че законопроектът не е бил написан от човек. Затова, когато все пак разбират, са се почувствали измамени. И обвинили Росарио, че се е държал неетично, като ги е излъгал.
Това е опасен прецедент! Това просто не е нещо, което се прави! Трябваше първо да поговори с другите съветници“, коментира 68-годишният Жоао Боско Ваз, съветник от Демократичната партия на труда, призовавайки за отмяна на закона.
Със сигурност най-голям отпор дадоха най-възрастните членове на съвета. Седмица след като законът бе санкциониран, група посивели държавни служители организираха лекция за опасностите, свързани с изкуствения интелект.
Росарио не получи покана.