Губим близо 107 000 работни места заради цената на тока
България е на 2-ро място в ЕС по размер на \"Политическите разходи\" в цената на ел. енергия

~ 3 мин.
При настоящите стойности на такса "задължение към обществото" България ще изгуби в средносрочен план над 106 940 работни места, инвестиции за над 212 млн. евро и загуба на продукцията в реалния сектор за 10,303 млрд. евро. Това сочи проучване, поръчано от работодателските организации, предаде репортер на Economic.bg.
Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев заяви, че в този доклад изводът е един: "България е на второ място в ЕС по размер на "политическите разходи" в цената на ел. енергията, нещо, което ние твърдяхме още преди месец".
Ще държим на преразглеждане на цените, на мораториум, добави още той. "Август беше ваканционен месец и много хора не обърнаха внимание на случващото се, но сега като дойдоха сметките, наши колеги от различни индустрии в един хор се обърнаха към нас, за да се оплакват, обяснявайки, че ще вдигат цените и ще правят съкращения на персонал. Необходими са спешни мерки", категоричен е Домусчиев. Той добави, че ще държат на представените по-долу искания.
Проблемът с електроенергията става все по-сериозен за българската индустрия и икономика, заяви Божидар Данев от БСК. Той съобщи, че договореностите с правителството от 3 юли на практика не се осъществяват и решението на КЕВР за вдигане на цената на ел. енергията влезе в сила от 1 август.
Добавките към цената на електроенергията за индустрията високо напрежение имат ръст 67,6 на сто в сравнение с октомври 2014 г, обясни Данев. Основното изменение е в добавката "задължение към обществото", в резултат на която рязко нараснаха цените за бизнеса. Ръстът е между 17 до 20 на сто в зависимост от доставчика на електроенергия, съобщиха работодателите. България е на второ място в ЕС след Дания по размер на добавката в цената на енергията от всички 28 членки на Европейския съюз, което прави нашата икономика неконкурентоспособна, смятат от бизнеса.
Цената на добавката към износа също не бе изпълнена, за момента тя е 0%, което означава, че изнасяме национален доход и създаване условия за по-добра конкурентоспособност за страните, които получават тази енергия от България. Така се създават условия за нелоялна конкуренция спрямо нашата страна.
Работодателите настояват:
От 1 ноември цените на ел. енергия да бъдат на нивата отпреди 1 август.
Пътна карта за реформи в енергетиката, която бе обещана от министър-председателя Бойко Борисов. Ако не променим енергетиката, България се обрича дългосрочно на нискоконкурентна икономика.
Законодателни промени, сред които отмяна на последната поправка за възобновяемите енергийни източници (ЗЕВЕИ), която отново разширява възможностите за изкупуване на преференциални цени на енергията. Работодателите ще предложат на парламентарните групи и мораториум върху задължителното изкупуване и изкупуването на преференциални цени на електроенергия от обекти, въведени в експлоатация след 1.10.2015 г.
Те настояват и за разкриване на собствеността на ВЕИ-та, договорите и дейностите на дружествата, чиито производства се изкупуват на преференциални цени.
Работодателите искат и оставката на председателя на КЕВР Иван Иванов, който според тях говори неистини за цените на ел.енергията, която трябваше да бъде качена с 2 на сто, а в момента е с 18 на сто по-висока за бизнеса.
Независим международен одит на енергетиката. Според работодателите нарушенията в сектора добиват все по-катастрофални размери от гледна точка на въздействието й върху българската икономика, доходите на гражданите и работните места.
Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев добави, че исканията на организациите са абсолютно резонни и са в защита не само на индустрията, но и на българското общество. Той уточни, че през следващата седмица ще бъдат подадени сигнали до прокуратурата за подписването на договорите с двете т. нар. "американски централи" в Маришкия басейн.
Според него те са крайно неизгодни и дори да няма действия срещу хората, които са ги подписали, е добре поне обществото да има информация за тях. Икономиката е въпрос на национална сигурност във всяка една нормална държава, добави Домусчиев като акцентира върху изводите от доклада, който оценява средносрочните ефекти на апокалиптичния сценарий, в който индустрията ни се намира днес само месец след драстичния ръст в цената на тока.