Heвepoятният живот нa cъocнoвaтeля нa Оrасlе
Лари Елисън изпревари Бил Гейтс в класацията на най-богатите хора в света
Лари Елисън изпревари съоснователя на Microsoft Бил Гейтс в класацията на най-богатите хора в света, като зае четвъртата позиция според индекса на милиардерите на Bloomberg. Елисън разполага с нетно състояние от 129.8 млрд. долара, докато Гейтс се нарежда пети с 129.1 млрд. долара. Така за първи път в историята Елисън е по-богат от Гейтс.
Елисън е най-големият акционер в Oracle, като притежава 42.9% от капитала на компанията. Той също така притежава и дял от 1.5% от производителят на електрически автомобили Tesla. Милиардерът е собственик и на шестия по големина хавайски остров Ланай, колекция от японско и самурайско изкуство, имения в Калифорния и няколко луксозни яхти. От началото на 2023 г. състоянието на Елисън се е повишило с 38 млрд. долара.
До голяма степен това се дължи на Oracle. Акциите на компанията поскъпват с 42% от началото на 2023 г. Oracle отчете приходи от 50 млрд. долара за фискалната 2023 г. Ръстът при компанията в последните дни идва и заради инвестицията в конкурента на OpenAI – Cohere, набрала 270 млн. долара финансиране през миналата седмица.
Кой всъщност е той?
Лорънс Джоузеф Елисън е роден в Бронкс на 17 август 1944 г., син на самотна майка на име Флорънс Спелман. Когато е на 9 месеца малкият Лари се разболява от пневмония. Майка му го изпраща в Чикаго, за да живее с леля си и чичо си – Лилиан и Луис Елисън – които го осиновяват, пише Business Insider.
Лари Елисън учи в гимназията в южната част на Чикаго, преди да посети университета на Илинойс в Урбана-Шампейн. Когато осиновителката му умира, Елисън е втора година в колежа и му се налага да го напусне. По-късно той постъпва в Чикагския университет, но отново напусна само след един семестър.
През 1966 г. 22-годишният Елисън се премества в Бъркли, Калифорния – близо до бъдещата Силициева долина, където технологичната индустрия започва да се развива. Елисън скача от работа на работа, включително в компании като Wells Fargo и производителя на мейнфрейми Amdahl. По пътя си той усвоява компютърни умения и умения по програмиране.
Повратната точка за него настъпва, когато Елисън отива да работи за компанията за електроника Ampex, която има договор за изграждане на база данни за ЦРУ с кодово име Oracle. През 1977 г. Елисън и партньорите Боб Майнър и Ед Оутс основават нова компания, Software Development Laboratories. Компанията стартира с 2000 долара финансиране, 1200 от които идват от собствения джоб на Елисън.
Лари Елисън и компанията са вдъхновени от теориите на компютърния учен от IBM Едгар Ф. Код за т.нар. релационна база данни – начин компютърните системи да съхраняват и имат достъп до информация. Днес те се приемат за даденост, но през 70-те години са все още революционна идея.
Първата версия на базата данни на Oracle е версия 2 – няма версия 1. През 1979 г. компанията се преименува на Relational Software Inc., а през 1982 г. официално става Oracle Systems Corp. Като един от ключовите двигатели на развиващата се компютърна индустрия, Oracle се разраства бързо. През 1986 г. Oracle прави своето първично публично предлагане, отчитайки приходи от 55 милиона долара.
Все пак през 1990 г. Oracle трябва да съкрати 10% от работната си сила, около 400 души, поради това, което Елисън по-късно описва като „невероятна бизнес грешка“, която довежда до съдебни дела и проблеми с регулаторите, а Oracle е близо до фалит. В същото време конкуренти като Sybase изяждат пазарния дял на Oracle. Отнема няколко години, но до 1992 г. Лари Елисън успява да коригира курса с нови служители и популярната база данни Oracle7.
Oracle продължава да надделява над конкуренцията. И с Елисън като основен акционер в Oracle, милионите на компанията продължават да валят. Лари започва да се отдава на някои скъпи хобита – включително състезания с яхти. Той също така спонсорира отбора по ветроходство Oracle USA, който спечели Купата на Америка през 2010 г.
Елисън дори успява да превърне потенциална загуба в голяма печалба. През 1999 г. протежето на Елисън, Марк Бениоф, напуска Oracle, за да работи върху нов стартъп, наречен Salesforce. Елисън влага 2 милиона долара в новото начинание на своя приятел.
Когато Бениоф разбира, че Елисън е направил така, че Oracle да работи върху пряк конкурент на продукта на Salesforce, той се опитва да принуди своя ментор да напусне борда на Salesforce. Вместо това Елисън принуждава Бениоф да го уволни, което означава, че Лари запази акциите си в Salesforce.
Като се има предвид, че Salesforce сега е компания за 250 милиарда долара, Елисън печели дори когато конкурентите му се справят добре. Всъщност, като оставим настрана Salesforce, дотком бумът от края на 90-те години облагодетелства и Oracle – всички нови дотком компании се нуждаят от бази данни и Oracle е там, за да им ги продаде.
През 2004 г. Oracle купува доставчика на HR софтуер PeopleSoft за 10.3 милиарда долара, а през 2010 г. – Sun Microsystems, компания за сървъри, която стартира приблизително по същото време като Oracle, през 1982 г. Това придобиване дава на Oracle много ключови технологии, включително контрол над популярната база данни MySQL.
През 2010 г. Елисън започва да заема по-скоро заден план, като прехвърля повече отговорности на доверени лица, като Марк Хърд и Сафра Кац, тогава съпрезиденти на Oracle. През 2014 г. Лари Елисън официално се оттегля като главен изпълнителен директор на Oracle, предавайки контрола на Хърд и Кац, които станаха съизпълнителни директори.
Лари Елисън стана Председател на борда на директорите и главен технологичен директор. През 2016 г. Елисън постигна личен удар – закупуването на NetSuite. До 49-годишна възраст Елисън стана милиардер.
През декември 2018 г. Елисън се присъединява към борда на директорите на Tesla, където е бил основен инвеститор. По-рано през 2018 г. Лари описа изпълнителния директор на Tesla Илон Мъск като „близък приятел“.
Елисън е харчил толкова щедро през годините, че счетоводителят му Филип Саймън веднъж го моли да „направи бюджет и план“. През 2012 г. той купува 98% от хавайския остров Ланай, където притежава и уелнес център.
През 2016 г. Елисън основава стартъп, наречен Sensei, който се занимава с хидропонно земеделие. Той също така закупува хавайската нискобюджетна авиокомпания Island Air през 2014 г., преди да продаде контролния дял в авиокомпанията две години по-късно, заради финансовите ѝ затруднения.
Елисън също притежава имението „Астор Бийчууд“ в Нюпорт, в Роуд Айлънд и Малибу. Той има къщи в Уудсайд, Калифорния и ранчо „Мираж” в Калифорния. През 2009 г. Елисън закупува тенис турнира в Индиън Уелс за 100 милиона долара.
Освен това Лари Елисън е филантроп. През 2010 г. той подписва Giving Pledge, обещавайки да дари 95% от състоянието си, преди да умре. А през май 2016 г. дарява 200 милиона долара на център за лечение на рак в Университета на Южна Калифорния.
Елисън е женен и развеждан четири пъти. В съчетание с изключителното му богатство, това му създава репутация на международен плейбой, който се занимава с джетове. Лари има две деца. Дъщеря му Меган е номинирана за Оскар като филмов продуцент и основател на Annapurna Pictures. Компанията е продуцирала филми като „Zero Dark Thirty“ и „American Hustle“. Синът на Елисън, Дейвид, също е във филмовия бизнес. Неговата компания Skydance Media продуцира филми като „Терминатор: Тъмна съдба“ и филми от франчайза „Мисията невъзможна“.
Елисън е един от малкото технологични лидери, които имат приятелски отношения с бившия президент Доналд Тръмп. Кац, главният изпълнителен директор на Oracle, също има тесни връзки с администрацията на Тръмп.