Холдинг КЦМ 2000 е лидер в кръговата икономика
Дружеството има своя политика за ефективно преработване на ресурси и за максимално намаляване на въглеродните емисии при производството на метали

Снимка: КЦМ
ХОЛДИНГ КЦМ 2000 АД е български минно металургичен холдинг, структуриран изцяло с български капитал и с основни дейности добив, производство и търговия на метали. Той е лидер в реализирането на кръговата икономика и в ефективното преработване на вторични материали в този бизнес. Основните продукти, които се произвеждат, са металите олово и цинк. Холдингът получи своя интегриран вид след придобиването на минно-обогатителния комплекс ГОРУБСО Мадан в края на 2021 г. Структурирането на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 е от стратегическо значение за развитието на регионите Смолян и Пловдив, уверява Иван Добрев, член на СД на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 и изпълнителен директор на КЦМ АД. Той разказва за модела на кръговата икономика, който дружеството развива:
Добитата руда в Родопите се обогатява до оловен и цинков концентрат, които изцяло се преработват в КЦМ. По този начин около 30% от суровините за производството на метали се осигуряват от собствени източници. Дружествата в холдинга работят
изцяло на пазарен принцип
Профилирането през последните 22 години на дружествата в Холдинга в различни дейности като рудодобив, обогатяване, производство на метали, търговия, ремонтна и инженерингова дейности, позволи в максимална степен запазване и развитие на човешкия капитал. Структуриран по този начин, Холдингът е част от веригата на доставки на основните елементи за изграждане на инсталации за производство и съхранение на енергия от ВЕИ. Ние сме съществено звено, което дава своя принос в усилията на човечеството за постигане на нетни нулеви емисии на СО2. Добре осъзнаваме, че колкото по-малко са вредните емисиите при производство на метали, толкова по-бързо ще се постигне нетният нулев резултат от използването на ВЕИ. През 2014 г. успешно внедрихме
проекта „Ново оловно производство“
който въведе нова технология за преработване на първични и вторични оловни суровини. Иновативното технологично решение даде възможност за замяна на горивото за топене на суровините, извършване на два металургични процеса в един агрегат и производство на сярна киселина. Този успешен инвестиционен проект намали с 48% емисиите на СО2 при производство на олово, представляващо над 100 000 т. СО2 на годишна база.
Инвестирахме над 300 млн. евро
собствен капитал за постигане на най-високото към момента ниво на оползотворяване на входящите суровини. Интегрираните производствени мощности позволяват да се преработят страничните продукти на производството, които в наши конкурентни фирми се депонират. Технологичните решения в КЦМ позволяват освен собствените обороти да се преработват и отпадъци от други производства. В цинково производство това са основно прахове от стоманодобива, а в оловното производство - излезли от употреба оловно-киселинни батерии. Делът на преработените вторични суровини и отпадъци от други индустрии надвишава 30% и по този показател Холдингът е лидер в кръговата икономика в Европа, осигурявайки
устойчив процес на намаляване на отпадъците
и съхранение на природните ресурси в регионален и световен мащаб. Всички инсталации и технологии са проектирани и функционират така, че въздействието върху околната среда да е управляемо и минимално. Отпадъците, които се генерират, са неопасни и могат да се използват успешно в други индустрии. Емисиите във вода и атмосфера са под постоянен мониторинг и се контролират в условията на издаденото от МОСВ комплексно разрешително.
Производството на метали е енергийно интензивно
Изисква се значителни количества енергия, за да се преработят суровините и да се рафинират металите. По отношение на специфичния разход на енергия на тон метал КЦМ не отстъпва на конкурентите си, като постига общ разход на енергия за производството на един тон цинк под 4000 kWh. Този добър показател се дължи както на внедрените ефективни производствени технологии, така на инвестициите в енергийна ефективност. За последните 3 години сме инвестирали в тази посока собствени средства за различни процеси и инсталации, някои от които са уникални по своята същност. По един от последните ни изпълнени проекти например реализирахме 20 % намаление на разхода на природен газ.
Общият ефект като
спестена електрическа енергия
на годишна база е в размер на 11 120 MWh, или годишната консумация на близо 4 600 домакинства.
КЦМ АД е отговорен индустриален оператор и осъществява своята дейност с постоянна грижа към хората и околната среда. Ние имаме увереност, че сме основна част от веригата за постигане на нетни нулеви емисии на СО2, като нашата отговорност е производството на метали да става с минимален въглероден отпечатък.
В ХОЛДИНГ КЦМ 2000 работят 3000 човека с брутни възнаграждения, надвишаващи средните за страната. Холдингът поддържа и развива Програма за корпоративна социална отговорност, насочена както към човешкия капитал на дружествата, така и в подкрепа на социалнозначими проекти и събития, за развитие на общностите, в които оперират дружествата. През последните 3 години подкрепените проекти и инициативи по тази програма надвишават 5 млн. лв.
Мисията на Холдинг КЦМ 2000 е да произвежда олово и цинк с най-високо качество, при все по-високи изисквания за екологосъобразно производство и социално отговорно бизнес поведение.
Иван Добрев e изпълнителен директор на КЦМ АД и член на Съвета на директорите на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 АД от 2019 г. Притежава богат опит в управлението на оперативните дейности в КЦМ АД и обширни познания в металургията и инвестиционната дейност. Завършил е „Транспортна техника и технологии“ в Технически университет - София, филиал Пловдив, и „Финансов мениджмънт“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. По време на неговото управление КЦМ получава Сертификат за инвестиция клас А за проекта „Технологично интегриране на КЦМ“, който е в размер на 130 млн. евро.