Христов видя подкрепа за масово критикуваната енергийна стратегия
Министърът обясни, че тя е само предварителна стъпка и за развитието ѝ ще се търси експертно мнение

Снимка: Красимир Свраков
Енергийният министър Росен Христов смята, че Стратегията за развитие на енергетика 2023-2053 г. е получила достатъчно подкрепа, за да бъде доразвита. Това заяви той по време на форума „Власт и бизнес заедно за зелена енергия“.
Ние искахме да направим едно обсъждане, за да видим тези направления дали се подкрепят както от политическите сили, така и от експертите. Очевидно се подкрепят от по-голямата част, оттук-нататък продължаваме вече с детайлната разработка, моделиране, анализ на бюджет и на екологична оценка, за да превърнем това нещо в енергийна стратегия“, каза министърът.
Той коментира и това, че Стратегията беше дадена на съд от екологичната организация „Грийнпийс“ заради липсата на прозрачност, развитие на ВЕИ и неяснотите в нея.
Христов каза, че разработката ѝ е много отговорно нещо и ще се търси мнението на всички.
Това е визия за 30 години напред, ние вървим стъпка по стъпка, нещата трябва да стават плавно, да се обсъждат на различни етапи, да се вижда различно мнение, включително и на „Грийнпийс“, на индустрия, синдикати, крайни потребители“, посочи Христов.
Въпреки че Христов дава положителна оценка на работата по Енергийната стратегия, дни след представянето ѝ тя беше масово критикувана от бизнеса, различни браншови организации и експерти. Документът обаче в действителност получи подкрепа от политическите партии като още на представянето му ГЕРБ и ДПС заявиха, че ще я подкрепят.
Коментар още на другия ден дойде от бизнеса - Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) видя само корупция в стратегията.
Комисията за енергиен преход (КЕП) също излезе с позиция, че документът страда от сериозни дефицити, манипулативно изнесени данни, липса на икономическа обосновка за многомилиардните инвестиции, които ще правят и др. От Центъра за изследване на демокрацията в своя позиция я описаха като „повторение на порочния олигархично-корупционен модел, изграден от десетилетия в страната“.
Десетки други експерти в сектора също критикуваха предложенията на служебното правителство за развитието на енергетиката в страната. А тя, както вече писахме, включваше предимно позабравени вече проекти, изтупани от прахта.