И тийнейджърите смятат, че прекаляват с телефоните си
Смартфон зависимостта получава все по-широк отзвук сред обществото

© ECONOMIC.BG / Pexels
~ 2 мин.
Прекомерната употреба на мобилни устройства и стоенето в социални мрежи е нарастващ проблем в съвременното общество, касаещ всички, но влияещ особено негативно на подрастващите, водейки до различни социални и психологически разтройства. Изследвоателите от Pew Research Center са се допитали лично до тийнейджъри за техните навици и любопитното е, че над половината от анкетираните са съгласни, че използват телефоните си твърде много.
Една четвърт от младежите съобщават, че се чувстват неспокойни, самотни и разстроени без своето мобилно устройство, предава BBC. Към такива симптоми са по-податливи момичетата, става ясно още от проучването.
Смартфон зависимостта получава все по-голям обществен отзвук напоследък, като към проблема ангажимент демонстрират и самите производители на оборудване или доставчици на услуги. Лекарите имат притеснения, че широката употреба на мобилни устройства може да засегне какво ли не – от когнитивното развитие до социалните умения на детето.
За да покажат социална отговорност гиганти като Google, Facebook и Apple побързаха да създадат инструменти, които да помагат на хората да намалят използване на телефоните си и сърфирането в социални мрежи. Все още обаче е твърде рано да се каже дали лансираните от тях подходи са наистина ефективни.
Изследването на Pew обхваща 743 тийнейджъри на възраст между 13 и 17 години и 1 058 родители в САЩ. То установява, че семействата на младежите също са разтревожени от тенденциите.
Две трети от родителите са изразили загриженост по отношение на това в каква степен децата използват мобилните си устройства. Повече от половината са прибегнали до отнемане или ограничаване на достъпа децата до смартфони.
В момента 95% от тийнейджърите в САЩ имат смартфон. Това е скок с 20% спрямо 2015 г. По данните Pew използването им в масовия случай започва още със събуждането. Трима от четирима подрастващи съобщават, че проверяват телефона си веднага, щом отворят очи, а 45% потвърждават, че са онлайн почти постоянно – сърфирайки в социалните мрежи или просто играейки игри.
Кратък отдих от тези занимания се явява училището. Любопитно е, че с телефони в класната стая се разсейват едва 31% от анкетираните. Това може да се обясни със строгия контрол в учебните заведения.