Инфлацията изяде ръста на британските заплати
Вакантните работни места във Великобритания достигнаха рекорден брой между октомври и декември

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Вакантните работни места във Великобритания достигнаха рекордните 1.24 млн. броя между октомври и декември, след като приключи правителствената схема за заплащане на пуснатите в принудителен отпуск работници, съобщава BBC. От националната статистика служба (ОНС) заявиха, че вакантните работни места са с 462 000 повече в сравнение с тримесечието преди избухването на пандемията. Данните са първите, които отразяват ефекта от прекратяването на схемата за пуснатите в принудителен отпуск.
Заплащането, включително бонусите, са отбелязали ръст от 3.8% за периода септември-ноември. Статистиката обаче допълва, че възнагражденията бележат „минимален растеж“ в сравнение с покачването на цената на живота. През ноември инфлацията във Великобритания се покачи до 5.1% и според английската централна банка се очаква да достигне 6% през пролетта на тази година. Това доведе до „заличаване“ на увеличението на заплатите, коментират британците.
Според данните безработицата леко се е свила, достигайки до 4.1% през трите месеца до ноември. Пазарът на труда в Обединеното кралство нарасна през декември 2021 г. с рекордните 184 000 новоразкрити работни места, което повиши заетостта на Острова до невижданата бройка от 29.5 милиона.
Данните показват, че трудовият пазар в Обединеното кралство не изглежда негативно повлиян нито от ескалиралата в края на миналата година пандемия с коронавирусния вариант Омикрон, нито прекратяването през септември на държавната програма за подкрепа на временно отстранените от работа над 1 милион служители.
Днешните данни са доказателство, че пазарът на труда процъфтява, като броят на служителите нараства до рекордни нива, а уведомленията за съкращения са на най-ниските нива от 2006 г. през декември“, коментира британският финансов министър Риши Сунак.