Инфлацията в България продължава да се забавя
Статистиката дори вече отчита поевтиняване на някои стоки и услуги

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Годишната инфлация в България се забавя през ноември – за втори пореден месец. Средното поскъпване на кошницата от стоки и услуги на националната статистика през предпоследния месец от годината достига 16.9%. Охлаждането до голяма степен се дължи на по-високата база за сравнение спрямо ноември 2021 г., когато инфлацията вече набираше скорост. Пикът ѝ бе през септември, когато тя достигна 18.7% – рекорд за последните близо 25 години.
Въпреки успокояването на цените те остават значително по-високи спрямо миналата година и спрямо целта на повечето централни банки за „здравословна“ инфлация от около 2%. Забавянето е в синхрон с прогнозите на международните институции и на Българската народна банка, които очакват понижаване на инфлацията в края на годината.
Официалните данни показват, че най-съществено поскъпване за последната година продължава да е запазено за някои основни хранителни продукти като мляко, олио, месо, захар и други. С над и около 20% са поскъпнали още трудът и материалите за ремонт на дома. Топлоенергията скача с около 25%, а твърдите горива – с близо 60%. Ръстът на цените на автомобилните горива е около 10%.
Същевременно данните на Националния статистически институт сочат, че поскъпването на стоките и услугите се забавя и спрямо месец по-рано. Това вече се превръща в тенденция и детайлна справка в НСИ показва, че все по-често се наблюдава поевтиняване на някои стоки. Така в рамките на месец ноември цените на плодове и олио се понижават със съответно 1.3% и 4.1. Поевтиняване се забелязва и при газообразните и твърди горива въпреки началото на отоплителния сезон.
С около 1% поевтиняват също масовите автомобилни горива, както и традиционно след летния сезон – самолетните билети, чиято цена се понижава с около 7%.
В месеца на намаленията около т. нар. Черен петък и в навечерието на пазаруването за коледните празници с 15% поскъпват пощенските услуги.