НСИ отчете дефлация в България за втори пореден месец
Горивата и някои хранителни стоки поевтиняват за сметка на жп транспорта, хотелите и заведенията
© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
За втори пореден месец Националният статистически институт отчита месечна дефлация в България. Докато през април тя бе 0.3%, за май се отчита 0.2% дефлация, т.е. средната кошница от стоки и услуга за българското потребление поевтинява за втори пореден месец.
Април и май са първите два месеца с дефлация от лятото на миналата година.
Годишната инфлация в България също продължава да се забавя – в унисон с прогнозите на международни институции и Министерство на финансите – и към май вече е 2.3%. Толкова нисък индексът на потребителските цени не е бил от април 2021 г.
Забавянето на инфлацията в България е ключово за приемането на България в еврозоната. Индексът, който се използва за наблюдение от Европейската комисия и Европейската централна банка в докладите си, обхваща периода юни 2023 – май 2024 г. и също се забавя до 5.1%. Данните на Евростат следващата седмица пък ще покажат къде се намира България сред останалите страни от Европейския съюз и отговаря ли на изискванията за еврозоната.
По всяка вероятност именно този период ще вземат предвид ЕК и ЕЦБ в редовния конвергентен доклад, който се очаква да бъде представен към края на месец юни. Той на практика ще покаже готовността на България за влизане в еврозоната от 1 януари 2025 г. Прогнозата обаче е България да не отговаря на изискванията, а нагласите на предишното редовно и настоящото служебно правителства са да бъде поискан извънреден конвергентен доклад към края на годината, който да позволи на България да стане част от валутния съюз в средата на 2025 г. Прогнозите на Министерство на финансите са именно до края на годината България вече да отговори на инфлационния критерий.
До момента обаче никоя държава членка на еврозоната не се е присъединявала от дата, различна от 1 януари.
Какво поскъпва и поевтинява?
Месечната дефлация през май се движи основно от някои хранителни стоки и горивата. Спрямо април през май поевтиняват рибата, млякото и млечните продукти, плодовете и зеленчуците. Материалите за ремонт поевтиняват за втори пореден месец. С 4% поевтиняват и газообразните горива след спада в цената на природния газ за май.
С 2% статистиката отчита поевтиняване на горивата, както и на автомобилите. С 6% поевтиняват и самолетните билети.
Минимално през месеца, свързан с повече почивки около Великден и 24 май, поскъпват хотелските услуги – с 0.7%. С 0.6% поскъпват и услугите по заведенията.
Осезаем ръст има при жп услугата, след като от 7 май БДЖ вдигна средно с около 20% цените на билетите.
На годишна база инфлацията е движена от поскъпването на хранителни стоки като месото, хляба и плодовете, тютюневите изделия, горивата, водата, електроенергията, жп транспорта, образованието и хотелските услуги.
Статистиката обаче отчита и поевтиняване на стоки като автомобилите, твърдите и газообразните горива.