Инфлацията в България се ускорява – вече доближава 19%
За трети пореден месец автомобилните горива поевтиняват, но това не се отразява на средното поскъпване на живота

Снимка: БТА
Годишната инфлация в България през септември затвърждава 24-годишния си връх и достига 18.7%. На подобно ниво ръстът на цените на дребно е бил през 1998 г. – след укротяването на хиперинфлацията в страната. Данните на Националния статистически институт показват, че рекордното за последния четвърт век повишение на цените е движено от значително по-скъпата енергия и някои от основните стоки за домакинствата.
За сравнение, през август повишението на цените бе 17.7%.
Статистиката продължава да отчита внушителен годишен ръст при цените на стоки, като хляб, месо, мляко, олио, захар. Поскъпването им варира от 25 до над 40%.
Газообразните горива са скочили за година с 212%, а твърдите – с около 81%. Топлоенергията е поскъпнала с около 20%, а автомобилните горива са близо 25% нагоре.
Само за месец кошницата от стоки и услуги, разглеждана от националната статистика, е поскъпнала с 1.2%. Спрямо август най-значително покачване се отчита сезонно при плодовете и зеленчуците, чиито цени са с 4 – 5% нагоре. Месото, захарта и бирата поскъпват с над 2%.
С приближаването на отоплителния сезон през септември газообразните горива поскъпват с 15%, а твърдите – 12%. Статистиката показва още, че през септември образователните услуги и стоки също поскъпват.
За втори пореден месец НСИ отчита поевтиняване при олиото, макар и минимално. За сметка на това цените на горивата са с малко над 5% надолу и то за трети пореден месец. В рамките на септември рязко поевтиняване се наблюдава и при пощенските услуги – с над 11%. С оглед края на летния сезон цените падат и на самолетните билети – с над 13%, както и на пакетните туристически услуги – с 12%. Хотелските услуги поевтиняват с близо 10%.
Ускорената инфлация е налице в цяла Европа, но скокът на цените в България е сред топ 5 в целия Европейски съюз в последните месеци.