Инфлацията в еврозоната падна до нивото отпреди войната в Украйна
Потребителите обаче ще усетят истинско облекчение на цените едва след месеци
Инфлацията в еврозоната спадна до най-бавния си темп, откакто Русия нахлу в Украйна. Това подкрепя аргументите на Европейската централна банка (ЕЦБ) скоро да сложи край на политиката си за повишаване на лихвените проценти, пише CNN.
Потребителските цени в 20-те държави, които използват еврото, са се повишили с 6.1% през май на годишна база, докато през април беше 7%, показват експресните данни на статистическата агенция на Европейския съюз (Евростат).
Това е най-ниският процент на инфлация от февруари 2022 г., когато Москва започна пълномащабното си нахлуване в своя съсед, което доведе до скок на световните цени на енергията.
Темпът на нарастване на цените на храните се забавя за втори пореден месец през май, докато цените на енергията действително паднаха. Базисната инфлация, която изключва храната и енергията, се забави до 5.3% – четиримесечно дъно.
Цените обаче все още представляват затруднение за потребителите, които тепърва ще виждат истинско облекчение в това, което плащат за храна и други стоки от първа необходимост. И все пак това е знак, че експлозията при цените, която достигна своя връх с рекордни двуцифрени числа миналия октомври, се насочва в правилната посока.
Икономисти обаче предупредиха, че ще минат много месеци преди недоволните потребители да видят по-нормални нива на инфлация, отразени върху етикетите в магазините. Докато цените се покачват по-бавно, те идват в допълнение към вече високите разходи, предизвикани от войната на Русия в Украйна и други фактори.
Инфлацията е спаднала рязко в Германия, Франция, Италия и Испания, показват национални данни, публикувани в сряда. Повишаването на цените намаля в широк набор от продуктови категории в най-големите икономики в Европа.
Днес инфлацията е твърде висока и се очаква да остане такава твърде дълго“, каза председателят на ЕЦБ Кристин Лагард на банкова конференция в Германия.
ЕЦБ, заедно с Федералния резерв на САЩ и Bank of England, се стремят към инфлация от 2%.