Инфлацията в САЩ чупи нови рекорди
Поскъпването е невиждано от 1982 г. и може да принуди Фед да вдигне лихвите по-рано и по-агресивно

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Потребителските цени в САЩ са се повишили през януари с повече от очакваното, изпращайки годишната инфлация до нов, 4-десетилаетен връх. Това прави още по-спешни плановете на Федералния резерв за повишаване на лихвените проценти, пише Bloomberg.
Индексът на потребителските цени се покачи със 7.5% спрямо година по-рано, според данни на Министерството на труда. През декември скокът беше 7%, което означава, че процесът набира сили.
На месечна база инфлацията през януари е с 0.6%, отразявайки големите увеличения, включващи по-високи разходи за храна, електроенергия и жилища.
Като се изключат нестабилните хранителни и енергийни компоненти, така наречените основни цени са се увеличили с 6% спрямо година по-рано. Както при по-широкия индекс, така и при основния индекс нарастването е невиждано от 1982 г.
Доходността по държавните облигации на САЩ се повиши, а фючърсите на акциите спаднаха след доклада. Икономистите прогнозираха 7.3% годишно увеличение на ИПЦ и 0.4% спрямо месец по-рано, показва проучването на Bloomberg сред икономисти.
Данните засилват натиска върху на Фед да започне да повишава лихвите още от следващия месец, за да се бори с широкообхватния инфлационен натиск. А пазарите вероятно ще започнат да калкулират още по-агресивни действия от централната банка.
Постоянното нарастване на цените ерозира неотдавнашните увеличения на заплатите и намалява покупателната способност на американските домакинства. Инфлацията е толкова висока, че вече е абсорбирала целия положителен ефект от икономическия отскок на САЩ.
Преди срещата на Фед на 15-16 март се очаква още един доклад за инфлацията, както и данните за заетостта – и двата ще са ключови за решението на Управителния съвет на централната банка.