iPhone ще сканира вените и кръвоносните съдове на лицето
Apple е патентовала нова технология за Face ID функцията

~ 2 мин.
Apple няма да обяви нов iPhone в близките около шест месеца, но ето, че в мрежата вече се разпространяват слухове за плановете на компанията какви иновации ще предложи в новото си устройство. Една от най-любопитните е свързана с функцията за лицево разпознаване, която дава възможност на собствениците на iPhone да отключват телефона си, да извършват плащания и да получават достъп до чувствителни данни.
Патент на Apple сега подсказва за обновяване на технологията с нещо, наречено „субепридермално изображение“. Идеята е да се подобри процеса по удостоверяване на самоличността чрез сканиране на вените и кръвоносните съдове на лицето, пише Independent.
„Оценяването на субепидермалните характеристики може да се използва за разпознаването на потребители, които имат близки черти на лицето (например братя и сестри или близнаци)“, се посочва в патента. Там се посочва още, че новата технология може да помогне за предотвратяването на отключване на устройството от човек с маска или друг вид лицева корекция.
Патентът бе забелязан първо от BGR. Информация за него подсказва, че Apple може да въведе най-голямата промяна в своята Face ID технология от нейното пускане за първи път през 2017 г. с iPhone X.
В момента Face ID се състои от сензор, който по невидим начин проектира и сканира мрежа от инфрачервени точки върху лицето на човека. Това помага за идентифицирането на различни черти на лицето, включително очила, аксесоари, грим, окосмяване. Засега Face ID изпитва затруднения в разпознаването на еднояйчни близнаци.
Междувременно създаването и съхраняването на лицеви карти неминуемо провокира загриженост от страна на защитниците на личната неприкосновеност, че данните може случайно или преднамерено да изтекат в злонамерени ръце.
Не е ясно дали Apple планира да въведе субепидермалнат Face ID иновация още в тазгодишните си iPhone и iPad устройства. Компанията не коментира никакви слухове около предстоящите си продукти.