Италия съди „Газпром” заради „Южен поток”
Компанията Saipem е завела арбитражен иск за 759 млн. евро

Италианската компания Saipem, която трябваше да изгражда подводната част на проекта „Южен поток”, е завела арбитражен иск срещу „Газпром” за 759 млн. евро.
Искът е пред Международната търговска палата в Париж и е срещу контролираното от руския гигант и регистрирано в Холандия дружество South Stream Transport B.V.
Това съобщи руското делово издание РБК, позовавайки се на документите по иска, подаден през ноември миналата година. Това е и първата толкова сериозна сума, която свързана с проекта компания очаква да й се изплати като неустойки и щети, нанесени от прекратяването на договора.
Saipem е един от световните лидери в полагането на подводни тръбопроводи и се контролира от италианската държава през енергийната компания Eni.
РБК твърди, че South Stream Transport са опитали да се договорят извънсъдебно, но италианците са решили да потърсят правата си пред съда. Руснаците смятали, че няма основания в иска.
Когато през март 2014 г. бе Saipem избрана за основен изпълнител на първата тръба за „Южен поток”, стойността на договора се оценяваше на около 2 млрд. евро. Месец по-късно бе подписан и договор за строителство на втората от планираните 4 тръби съвместно с швейцарската Allseas Group, но неговата стойност не е обявявана.
Задачата на италианците бе още и да разработят документацията, да изгради технологични обекти на българския бряг, както и местата, където подводната тръба излиза на сушата.
Няма и 10 месеца по-късно „Южен поток” бе спрян от президента Владимир Путин поради несъгласието на Европейската комисия с част от параметрите на проекта. През декември 2014 г. бе представена идеята за друг проект, станал по-късно известен като „Турски поток”. За реализирането му „Газпром” реши да привлече Saipem, включително защото значителен дял от подводния участък трябваше да следва трасето на „Южен поток”.
Междувременно корабите на италианците чакаха близо половин година в Бургас и руснаците, по данни на в. „Ведомости”, са им платили около 300 млн. долара. Когато през юни 2015 г. специализираните платформи на Saipem се прехвърлиха на източния бряг на Черно море при Анапа, за да започнат строителство, „Газпром” прекрати и този договор поради разногласия за параметрите му.
Според материалите, които са видели репортери на РБК, целият договор със South Stream Transport се оценява на 1.2 млрд. евро. Поисканите 759 млн. евро са за вече свършена работа по „Южен поток”, а източник на РБК от италианската компания казва, че тази сума не е окончателна и може да се увеличи.
Друг източник в „Газпром” казва, че компанията изглежда е склонна да признае плащания за вече свършена работа от „над 700 млн.”, но не и цялата стойност на договора. Вече изплатените на Saipem през 2014 г. и първото тримесечие на 2015 г. средства приблизително съвпадат с тази сума.
Двете компании си сътрудничат от години и се предполага, че италианците ще кандидатстват за изпълнители на разширението на проекта Северен поток, когато „Газпром” обяви конкурс.