Износът на Китай расте с едноцифрен процент
Това е най-лошото представяне на втората по големина икономика в света от две години

© ECONOMIC.BG / БТА
Растежът на китайския износ се забави до едноцифрен процент – нещо невиждано от почти две години. Вносът през април почти не се е променил, тъй като по-строгите и по-широкообхватни ограничения в Китай заради COVID-19 спряха фабричното производство и намалиха вътрешното търсене, съобщава Reuters.
Износът в доларово изражение е нараснал с 3.9% през април спрямо година по-рано, като е спаднал рязко спрямо март (14.7%). Това беше най-бавният темп от юни 2020 г. Вносът от друга страна остава стабилен на годишна база, като се подобрява леко от спада с 0.1% през март.
Слабите резултати показват, че външнотърговският сектор на Китай, който представлява около една трета от брутния вътрешен продукт, губи инерция. А той е ударен от блокировките в цялата страна, които разбиха веригите на доставки в големи центрове като Шанхай, повишавайки рисковете от по-голямо забавяне на втората по големина икономика в света.
Вирусните огнища в Китай доведоха до огромни трудности в производствените вериги и веригите на доставки“, каза Чанг Ран, старши анализатор в Института за инвестиционни изследвания Zhixin.
Междувременно някои страни в Югоизточна Азия преминаха от възстановяване към разширяване на производството, замествайки до известна степен китайския износ.
Джулиан Евънс-Причард, старши китайски икономист в Capital Economics, каза, че основната пречка пред износа е отслабването на външното търсене.
Най-рязък спад има при доставките за ЕС и САЩ, където високата инфлация тежи върху реалните доходи на домакинствата“, каза той. „Спадът беше особено изразен при износа на електроника, което предполага по-нататъшно намаление на свързаното с пандемията търсене на китайски стоки.“
Извънредните усилия на Пекин да ограничи най-големите огнища на COVID-19 в страната, невиждани през двете години на пандемията, задръстиха магистрали и пристанища, ограничиха дейността в десетки градове, включително Шанхай, и принудиха компаниите – от Foxconn до автомобилните производители Toyota и Volkswagen – да преустановят някои операции.
Фабричната дейност вече се сви с рязко през април, показаха проучванията на индустрията, което поражда опасения от значително забавяне, което също може да удари глобалния растеж.
Shi Xinyu, външнотърговски мениджър в Yiwu, център за търговия със стоки, каза, че само 20-50% от магазините в града са отворени поради прекъсвания на COVID.
Слабото търсене дойде на фона на низходящия икономически цикъл и удара на COVID“, каза Ши Синху, външнотърговски мениджър в предприятие в Шанхай. „Животът вече е достатъчно труден и се получава така, че покривът ни е пробит, докато вали.“
Освен това повишените рискове от войната в Украйна, постоянно ниското потребление и продължителният спад на пазара на имоти също натежават върху растежа, казват анализатори.
С националното ниво на безработица на почти двегодишен връх, властите обещаха повече помощ за укрепване на доверието и предотвратяване на по-нататъшна загуба на работни места през една политически чувствителна година.
Някои анализатори дори предупреждават за нарастващи рискове от рецесия, като казват, че политиците трябва да осигурят повече стимули, за да достигнат официалната цел за растеж за 2022 г. от около 5.5%.
Има обаче малко признаци това да се случи. Висшите лидери на страната заявиха миналата седмица, че ще се придържат към политиката си за „нулев COVID“, предизвиквайки притеснения от по-рязък икономически спад.
Износът може да е намерил известна подкрепа от по-слабия юан, който претърпя най-лошия си месец през април от близо две години.
Дживей Джанг, главен икономист в Pinpoint Asset Management, не очаква растежът на износа да се увеличи през май, тъй като проблемите с доставките продължават.
Свиването на вноса е сигнал, тъй като вносът на части от компоненти от много фирми вероятно е бил нарушен“, каза Джанг. „Възобновяването на производството на този етап е доста бавно.“
Китай отчете търговски излишък от 51.12 млрд. долара през месеца, малко по-голям от прогнозата за излишък от 50.65 млрд. долара. Страната отчете излишък от 47.38 милиарда долара през март.