Желираните мечета може да издават в пъти по-висока инфлация в Русия
Централната банка вдигна рязко лихвите заради скока на цените

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Инфлацията в Русия упорито се противопоставяше на прогнозите тази година – включително на централната банка – че ще започне да се забавя. Руският икономист Александър Абрамов, от своя страна, твърди, че е открил любопитни издайнически знаци за значително по-голямо повишение на цените от официалното – желираните мечета.
Неговият „Индекса на Абрамов“ – ненаучна компилация, отразяваща цените на желираните бонбони и 11 други редовно купувани от семействата продукти – сочи, че инфлацията е достигнала нов връх от 26.1% през ноември, далеч над официалната стойност от 8.4%.
Макар и да им липсва статистическа строгост, числата на Абрамов привлякоха вниманието на специалистите, които се опитват да разберат накъде върви ръстът на цените в Русия. Според националната статистика той вече достигна шестгодишен връх.
Това е добър намек за случващото се заради своята простота“, каза Олег Вюгин, бивш висш служител на централната банка, цитиран от Bloomberg. „Той отразява реалната ситуация по-добре, отколкото след осредняването и изглаждането от властите“.
Абрамов публикува докладите си само дни преди да излязат официалните данни.
Септември, октомври, ноември бяха рязко, продължително увеличение“, казва той. „Все още няма низходяща тенденция.“
Абрамов, специалист по финансови пазари в държавния университет в Москва RANEPA, признава, че неговият индекс не е научен. Започнал през 2015 г. като училищен проект с дъщеря му, той обаче показва, че инфлацията тръгва нагоре миналата година – веднага щом централната банка тръгна да намалява лихвените проценти.
Желираните мечета са включени в кошницата му, за да се улови ефектът от обменния курс. Влизат също основни продукти като хляб, мляко и пиле. Той събира данните за посещенията в местните супермаркети и не ги коригира спрямо сезонност или други фактори.
Централната банка отчита силен скептицизъм сред руснаците към официалните данни за инфлацията. Оказва че, те възприемат темпа на ръст на цените като два пъти по-висок.
„Всеки има своя собствена инфлация“, казва Антон Табах, главен икономист в базирания в Москва кредитен оценител Expert RA, който познава лично Абрамов. „Това е инфлацията на един уважаван професор“.
Рязко повишаване на лихвите
В борба с упоритата инфлация, в петък руската централна банка взе решение рязко да повиши основния лихвен процент със 100 базисни пункта до 8.5%, увеличавайки разходите по заемане на средства за седми път тази година.
След решението рублата леко се понижи до 73.63 спрямо долара, но все още стои около най-високото си ниво от септември 2017 г.
Високата инфлация влошава жизнения стандарт и е една от ключовите тревоги сред домакинствата, което накара президента Владимир Путин да призове за превантивни мерки за спиране на растящите цени. По-високите лихвени проценти помагат за укротяване на инфлацията, като повишават разходите за заеми и увеличават привлекателността на банковите депозити.
Централната банка не отхвърли ново повишаване на лихвените проценти скоро. Следващата среща за определяне на нивото им е насрочена за 11 февруари 2022 г.