ЕК възлага големи надежди на Петков да пребори корупцията
Планът за възстановяване може да се забави още, каза министър-председателят Кирил Петков

© ECONOMIC.BG / БТА
Много хубав разговор имах с президента на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Имаше конструктивен тон и тя залага много надежди на нас да свършим работата с Плана за възстановяване и устойчивост. Зарадвахме ги с нашия план да се справим с корупцията, който се оказа по-амбициозен, отколкото те са се надявали.
Това каза министър-председателят Кирил Петков, който днес участва в срещата на върха в Брюксел. На нея лидерите на ЕС обсъждат цените на енергоносителите, плана за икономическо възстановяване, ваксинацията, борбата с корупцията и разширяването на ЕС с държавите от Западните Балкани.
Петков имаше лични срещи първо с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, а след това и с президента на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Тя (Фон дер Лайен) доста хареса твърдата ни позиция за нулева толерантност към корупцията. Трябва бързо да покажем реални успехи, а на нас това ни е основна част от политиките, които са записани и в коалиционното споразумение. Всичко беше доста конструктивно“, каза Петков пред журналисти в Брюксел.
По отношение на българския план за възстановяване, Петков каза, че ще направят исканите от ЕК промени и ще го входират обратно.
„Искаме да помислим по най-добрия начин за енергийната система – когато говорим за парогазова централа, да използваме този момент да направим най-доброто за България. Дори да забавим с няколко седмици плана, по-добре да сме го направили възможно най-добре“, добави Петков.
Той коментира и мораториумът върху цените на водата, парното и тока на регулирания пазар, който действа от вчера. Според Петков е имало нужда от нещо такова за кратко, за да може новото правителство да се ориентира в обстановката.
Мораториумът даде възможност на новото правителство да направи пълен анализ за три месеца. Не знам дали цените на газа са такива, каквито трябва. Какво се случва в азерския газ, защо той не се калкулира в цената на парното? Трябва да анализираме това, преди да натоварим потребителите. Досега винаги е било най-лесно да се натоварят потребителите“, каза премиерът.
Той призна, че след три месеца цените може и да се вдигнат, но очаква да е с по-малък процент, отколкото бе определила Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
„Може и да са верните цифри, но не е добре в деня, в който се заклехме, да се вдигнат цените. Това ми изглежда като политическо решение, което не е добро за домакинствата. Надявам се да намерим някакви спестявания, включително при цената на газа и ако има увеличение, да не е в тези размери“, каза Петков.