JPMorgan посочи най-опасното оръжие в света днес
Националната сигурност отдавна вече не се изчерпва с физическия свят

Снимка: Twenty20
Бизнес лидери и бивши политици алармираха за нарастващата опасност, произтичаща от пробойни в информационната сигурност. Международният съвет на JPMorgan призова публичния и частния сектор да засилят усилията за повишаване на киберзащитата си, тъй като заплахите за икономиката и националната сигурност ескалират.
Кибероръжието е най-опасното в света – политически, икономически и военно“, отбелязват бившият министър на отбраната на САЩ Робърт Гейтс, сега заместник-председател на Международния съвет на JPMorgan, в доклад на институцията.
В подкрепа на думите му са няколкото сложни и мащабни хакерски пробива тази година, които подчертаха още повече опасностите. Достатъчно е да напомним за неколкодневния недостиг на бензин в югоизточните щати, породен в резултат на рансъмуер атаката срещу Colonial Pipeline, която оперира една от най-важните енергийни инфраструктури в Америка. По-късно имаше проникване в JBS, която принуди производителя на месо да спре съоръженията си за производство на говеждо Съединените щати.
През 2020 г. пък се случи мащабният пробив в мрежата на SolarWinds, в резултата на който хакери успяха да проникнат в системите на около 18 000 от контрагентите на IT доставчика, в това число редица американски администрации. Президентът на Microsoft, която също пострада, дори определи атаката като най-голямата и сложната такава, позната досега на света.
Кибератаките през 2021 г. нараснаха по брой и сложност, демонстрирайки, че както държавните участници с огромни ресурси, така и престъпните групи имат капацитета да заплашват критичната инфраструктура и в крайна сметка националната сигурност“, пише Международният съвет на JPMorgan.
В него влизат изпълнителният директор на JPMorgan Джейми Даймън, изпълнителният директор на Johnson & Johnson Алекс Горски и бившият държавен секретар на САЩ Кондолиза Райс. Те призоваха за по-голямо сътрудничество между правителството и бизнеса, засилено споделяне на разузнавателна информация и по-строго законодателство за киберсигурност.
Белият дом изпрати писмо в четвъртък, в което излага стъпките, които бизнес лидерите могат да предприемат за защита срещу кибератаки през този празничен сезон.
„За съжаление, злонамерените киберактьори не си почиват по празниците – и могат да съсипят нашите, ако не сме подготвени и защитени“, предупреждават киберслужбите на Байдън в писмото.
Съветът на JPMorgan, сред чиито членове също са бившият министър-председател на Обединеното кралство Тони Блеър и бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър, очакват от администрацията на Байдън и Конгреса „огромно количество работа“, чрез която да се отговори на киберпредизвикателството.