Как и защо сега? Световният проблем с работната ръка най-накрая може да бъде решен
Роботиката е мястото, където изкуственият интелект се среща с реалността

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
В Силициевата долина се появяват роботи, задвижвани от изкуствен интелект. Ако някои експерти от бранша са прави, те могат да помогнат за решаване на проблема с недостига на работна ръка в световен мащаб.
Компании като Tesla, Amazon, Microsoft и Nvidia са вложили милиарди долари в така наречените хуманоидни роботи. Тези машини обикновено стоят на два крака и са разработени да изпълняват задачи, извършвани иначе от хора.
Засега те се използват в складове. Но според мнозина възможностите се простират далеч отвъд центровете за изпълнение на поръчки. В крайна сметка тези роботи биха могли да работят заедно с хората в домовете и офисите.
Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск е сред водещите привърженици на идеята. Производителят на електромобили залага на своя робот Optimus, за който твърди, че „ще преобрази света в по-голяма степен дори от автомобилите“.
По време на разговора за приходите на Tesla за първото тримесечие Мъск заяви, че Optimus може да изстреля компанията до пазарна капитализация от 25 трилиона долара. Amazon пък подкрепи Agility Robotics и вече внедрява нейните роботи Digit в центровете за изпълнение на поръчки.
Според анализ на Goldman Sachs пазарът на хуманоиди ще се разрасне до 38 млрд. долара през следващите 20 години. Прогнозата е, че тези роботи ще бъдат следващото „задължително“. От Goldman казват още, че хуманоидите могат да бъдат „жизненоважни за производството и опасната работа, но те биха помогнали и при грижите за възрастни хора и биха запълнили недостига на работна ръка във фабриките“.
Бумът на изкуствения интелект
Тези човекоподобни роботи съществуват от десетилетия. Но благодарение на неотдавнашните скокове в изкуствения интелект в индустрията се зароди нов оптимизъм. Същата технология, която стои зад ChatGPT на OpenAI, позволява на роботите да интерпретират езика и командите и да вземат решения как да действат. Машините използват компютърно зрение и, подобно на хората, се обучават в реални условия.
Роботиката е мястото, където изкуственият интелект се среща с реалността“, казва пред CNBC Хенрик Кристенсен, професор по компютърни науки и инженерство в Калифорнийския университет в Сан Диего. „Това дава възможност за някои много интересни нови комбинации, които преди пет години не можехме да си представим.“
Недостигът на работна ръка в световен мащаб е друг ключов фактор за неотдавнашния интерес към хуманоидите. Само в САЩ той възлиза на около 8.5 милиона работни места, според Търговската камара на САЩ. Недостигът е особено дълбок в производството, където по оценки на Goldman има недостиг на 500 000 души, който до 2030 г. ще нарасне до 2 млн. работници. Оптимистите вярват, че роботите могат да запълнят онези позиции, които са монотонни и опасни.
„Започваме с това, което наричаме скучни, мръсни, опасни задачи, тези задачи, при които днес имаме голям недостиг на работна ръка, където няма хора, които да вършат тази работа“, казва Джеф Карденас, главен изпълнителен директор и съосновател на стартиращата компания за роботи Apptronik.
Конкуренцията е глобална. Китай вече доминира в индустрията, като през 2013 г. задмина Япония като най-големия в света инсталатор на промишлени роботи и сега там се намират повече от половината от всички в глобален мащаб, според доклада на Станфорд за индекса на изкуствения интелект.
„Китайският пазар е най-големият в света“, казва Том Андершон, главен анализатор в Styleintelligence, като добавя, че единствената друга компания на Запад, която разполага с нещо подобно на това, което произвежда Китай, е Amazon.
Но китайските компании бързо наваксват.“
Все пак има и пречки. Машините са скъпи, а и има опасения за безопасността, свързани с даването на свобода на роботите във фабриките.
Когато става въпрос за масово приемане, мисля, че ще трябва да почакаме доста години. Вероятно поне едно десетилетие“, казва Андершон. „Съжалявам, Мъск.“