Как криптовалутите може да предизвикат финансова криза?
Съветът за финансова стабилност алармира за потенциалните рискове от бързо развиващия се пазар

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Отминаха дните, когато биткойн, етер и други криптовалути се смятаха за нишов ъгъл на финансовите пазари, пише CNN в свой анализ. В нов доклад Съветът за финансова стабилност (FSB) – международен орган, който обединява регулатори от 24 държави и юрисдикции – алармира за рисковете от бързо развиващия се криптопазар. Изследователите допускат, че скоро той може да достигне повратна точка, отвъд която да се превърне в „заплаха за глобалната финансова стабилност“ както заради размера си, така и заради структурни уязвимости и нарастващите връзки с традиционната финансова система.
Рискове за финансова стабилност могат бързо да ескалират“, каза групата тази седмица, добавяйки, че политиците трябва да ускорят действията си.
Оценката идва, докато банките и други големи пазарни играчи се отварят все повече към криптовалутите – водени от потребителското търсене и въпреки волатилността на тези активи. Показателно е, че дори Българската фондова борса направи ход в тази посока и преди дни стартира търговия с финансови инструменти върху биткойн и етер.
Негативните движения на биткойн продължават (б.ред. – около 17 ч. българско време в събота цената му е под 40 хил. долара), но това например не спря гиганта Sequoia Capital да обяви, че разширява своя криптобизнес с нов фонд от 500 до 600 милиона долара. Американската фирма за рисков капитал уточни, че ще се „фокусира основно върху ликвидни токени и цифрови активи“.
„Системно важните банки и други финансови институции са все по-склонни да предприемат дейности в криптоактиви и да получават експозиции към тях“, отбелязва в доклада си FSB.
Ако настоящата траектория на растеж в мащаба и взаимосвързаността на криптоактивите с тези институции продължи, това може да има последици за глобалната финансова стабилност.“
През 2021 г. пазарът на криптоактиви в един момент се утрои до над 2.6 трилиона долара. Това все още е сравнително малко на фона на мащабите на глобалните фондови пазари, които последно бяха оценени на повече от 120 трилиона долара.
Защо тогава FSB бие тревога?
Според групата участието на големи играчи създава потенциална възможност – в случай на значителни колебания на криптопазара – да бъде предизвикана серия от неочаквани събития. Те дори правят сравнение със сделки, свързани с пазара на жилища, които помогнаха за отключване на финансовата криза от 2008 г.
Както в случая с ипотечната криза в САЩ, малкото количество известна експозиция не означава непременно малък риск, особено щом липсва прозрачност и недостатъчно регулаторно покритие“, пише FSB.
Въпреки забавянето си правителствата вероятно ще станат по-агресивни към сектора. Yahoo! News съобщи в четвъртък, че президентът на САЩ Джо Байдън може да издаде изпълнителна заповед следващата седмица, с която да накара агенциите да стартира проучвания и да разработят общоправителствена стратегия за регулиране на цифровите активи. Информацията дойде, след като по-рано този месец Конгресът проведе изслушване относно регулирането на стейблкойните (б.ред. – цифрови активи, чиято стойност е обвързана с традиционни валути или стоки).
Междувременно обаче инвеститорите едва ли просто ще си стоят и чакат. Като цяло пазарите в момента са предпазливи, включително заради геополитическото напрежение около Украйна. Ситуацията допринесе за потъването на Dow с 1.8%, докато S&P 500 се падна с 2.1%, а Nasdaq Composite – с 2.9%.
Ескалация на напрежението в краткосрочен план може да разбуни пазарите“, коментира Питър Есел, портфолио мениджър в Commonwealth Financial Network. Той обърна внимание и на проблемите с глобалната верига на доставки, както и на тенденцията към повишаване на лихвените проценти.
Знак за несигурността е и цената на златото, което се счита за инвестиция-убежище по време на кризи. В четвъртък тя се повиши с 1.5%, въпреки че ден по-късно пое леко надолу. Курсът на благородния метал обаче се движи около 1890 долара, малко под най-високото му ниво от юни.
Нарастващата инфлация също буди притеснения у инвеститорите. Очаква се, че увеличението ѝ може да предизвика прилив на физически активи.
Всичко това в комбинация може да разрази перфектната буря, която да разтърси финансовата стабилност. А препъникамъчето да се окажат криптовалутите.