Как Норвегия се превърна в хегемон на Зимната олимпиада
Страната с население от едва 5 милиона жители спечели рекордните 16 златни медала. Тайните на олимпийските ѝ успехи са няколко

© ECONOMIC.BG / БТА
Норвегия затвърди позицията си на хегемон на Зимните олимпийски игри в Пекин. Страната с население от едва 5 милиона жители спечели рекордните в историята на Игрите 16 златни медала с днешния успех в 15-километровия биатлон. С общо 37 медала страната остана на косъм и от друго историческо постижение, а именно собствения си рекорд от 2018 г. от именно 39 отличия.
Освен в биатлона, северната държава си заслужи признания и в ски скоковете, ски бягането, скоростното пързаляне и други. Представянето на норвежките атлети се нареди далеч пред Германия, чиито състезатели взеха общо 27 медала, и домакинът Китай с неговите 15.
Норвежките тайни
Тайните на олимпийските успехи на Норвегия са няколко. Първият очевидно е времето - Норвегия се нарежда сред най-студените страни по света със средна температура през годината от едва 2 градуса по Целзий. Вторият фактор са парите. Оборудването за зимните спортове обикновено е скъпо, а Норвегия е една от най-богатите страни. Брутният ѝ вътрешен продукт е в топ 35 в света, а на глава от населението влиза дори в топ 10.
Ветле Сьостад Кристиансен, който спечели златото в щафетата по биатлон 4х7.5 км при мъжете и бронза в масовия старт на 15 км, очерта някои от скъпите технологии и техники, които той и съотборниците му са използвали, за да се подготвят с условията в Китай.
„Малко се притеснявахме, че може би тук с вятъра ще има някои изненади. Така че последните две, три години опитахме се да елиминираме колкото се може повече от различията в метеорологичните условия. Тренирахме, на колкото е възможно по-голяма височина, и колкото е възможно повече на вятър. Когато нямахме истински вятър, тренирахме с вятърна машина, която и я прикачаме зад себе си, за да има малко вятър отляво, защото знаехме от данните, че на пистите в Китай ще има много вятър отляво. Много е добре да видим, че получаваме стойност за работата, която сме свършили през последните две години и половина“, коментира той.
Третата тайна са децата. Страната гарантира и насърчава достъпа на всяко дете в страната до висококачествени възможности в атлетиката, с акцент върху участието и социализацията, а не върху самото състезание. Добре финансираните местни спортни клубове в Норвегия, които съществуват в почти всяко населено място, не провеждат шампионати, докато децата не навършат 13 години.
Носителите на медали в Норвегия са и сред малцината в света, които не получават бонуси за спечелен медал от националния спортен комитет, защото това може да породи „грешни“ мотиви.
Еталон за успех
Норвегия вече е толкова успешна, че се превърна в еталон за зимни спортове. От години американските скиори тренират с норвежки атлети. Норвегия има и партньорство с Великобритания за разработване и споделяне на восъчна технология за скандинавските ски.
Норвегия бе и далеч по-напред от конкурентите си в разработването на най-аеродинамичните костюми за ски. Страната е и пионер в използването на GPS сензори, които помагат на скиорите да намерят най-бързата линия надолу по планината.