КЕВР одобри над 30% поскъпване на газа за януари

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Комисията за енергийно и водно регулиране одобри актуализираното предложение на "Булгаргаз" ЕАД за увеличаване на цената на природния газ с 30.4% за януари. Процентът на нарастване е двойно по-голям от този, който предлагаше обществения доставчик на 10 декември. Утвърдената сега цена е 133.41 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), докато тогава предложението беше за малко над 117 лв./MWh.
За предходния месец декември утвърдената от регулатора цена за крайните снабдители и на лицата, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия беше 102.33 лв./MWh.
От КЕВР уточняват, че цената е актуализирана с пазарните индекси на европейските газови хъбове към 31.12.2021 г., със средномесечния обменен курс за конвертиране на евро в щатски долари на Европейската централна банка за м. декември 2021 г. и осреднените цени на алтернативните на природния газ, горива: мазут със съдържание на сяра 1% и газьол със съдържание на сяра 0.1% към 31.12.2021 г. В актуализираното ценово заявление на "Булгаргаз" са отчетени и количествата природен газ по програмата за освобождаване, по договорите с лицензиантите, както и с клиенти по свободно договорени цени.
В мотивите към решението се посочва, че увеличената цена за януари е в резултат на нарастване на цените на международните газови пазари през периода след внасяне на първото заявление на обществения доставчик. На откритото заседание на 29.12.2021 г. от страна на дружеството бяха изнесени данни за котировките, които показват, че през този период цените на природния газ на европейските газови пазари са били много динамични и в определени дни са достигали исторически нива от 180 евро/MWh. Според обществения доставчик, независимо от повишението в сравнение с цената за м. декември, цената на природния газ за българските потребители остава с 35 % по-ниска в сравнение с цените на европейските газови борси. В резултат на това финансовата полза за битовите и стопанските потребители за цялата 2021 г. е в размер на 675 млн. лв.
На днешното заседание председателят на КЕВР Иван Иванов коментира по повод на ценовото решение, че независимо от желанието си, регулаторът не разполага с лостове, за да ограничи поскъпването на цената на природния газ. Той изрази тревогата си, че продължаващото повишаване на цената на синьото гориво, което е изцяло по външни за страната фактори, поставя в изключително тежко положение топлофикационните дружества, които използват природен газ като първичен енергоносител, а следва да се има предвид, че това гориво формира 60-70 на сто от цената на топлофикационната услуга. Доц. Иванов обърна внимание, че след решението на Народното събрание за мораториума на цените на парното, тока и ВиК услугите тези дружества продължават да предоставят топлинни услуги по цени на природния газ към 1.07.2021 г., докато в същото време цената на заплащаното от тях синьо гориво към момента е нараснала близо три пъти.
В тази ситуация, според енергийния регулатор, е наложително спешно да бъде утвърден механизъм за компенсиране на топлофикационните дружества и всички останали потребители на природен газ в страната. Това е особено важно за топлофикационните дружества, защото ще им позволи да продължат нормалната си работа през есенно-зимния сезон и да предоставят топлинна енергия за голям брой потребители в София и други големи градове. В противен случай дружествата могат да се окажат в невъзможност да се разплащат с „Булгаргаз“ ЕАД за закупувания от тях природен газ. На свой ред това ще затрудни обществения доставчик, който съгласно договора за доставка трябва предварително да заплаща за доставяните количества природен газ. В резултат на това е възможно да се стигне до тежка междуфирмена задлъжнялост, което крие рискове за цялата енергийна система и за икономиката на страната, коментира председателят на КЕВР.