КЕВР търси решение за екстремните цени на балансиращата енергия
До края на другата седмица регулаторът ще излезе с решение

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) обяви, че ще търси "справедливо" решение на проблема с високите цени на балансиращата енергия. Позицията на регулатора идва само няколко дни след като търговци на ток предупредиха за фалити в сектора и проблеми във финансовата сигурност на енергийния пазар.
КЕВР казва, че извършва анализ на възможните решения във връзка със създалата се ситуация с постигнатите екстремно високи цени на пазара на балансираща електроенергия.
До края на следващата седмица КЕВР ще приеме и постанови решение, с което възникналият проблем да бъде разрешен чрез по-справедлив начин на разпределение на разходите за балансираща електроенергия между всички участници на пазара", се казва в изявлението.
Припомняме, че новата методика за определяне на цените на балансиращата електрическа енергия влезе в сила от 1 май и доведе до много високи цени за балансираща енергия, създавайки сериозни трусове в сектора.
В условията на либерализация функционира балансиращ пазар на електрическа енергия, чиято цел е да поддържа баланс между производство и потребление в електроенергийната система. Накратко, ако някой е обещал да произведе Х количество електроенергия, но не е успял, трябва да заплати недостига, който е създал. С новата методика няма таван за цените на балансиращата енергия и последния месец тя стигна екстремни стойности.
В писмо асоциациите уточниха, че цените на балансиращата електроенергия за излишък за миналия месец са стигнали до 2684.50 лв. за мегаватчас, а при недостиг – до 6342 лв.
И макар тази мярка да бе определяна като дисциплинираща за търговците, асоциациите предупредиха, че поради обективната невъзможност да изпълняват задълженията си по балансиране поради неприемливите нива на цените за недостиг и излишък, още от 1 юли голяма част от координаторите ще бъдат принудени да изпратят клиентите си на доставчик от последна инстанция. Това от своя страна ще предизвика сериозна опасност за финансовата стабилност при самите тях и ще провокира финансова лавина от нестабилност в сектора.