Китай бута цената на петрола нагоре
Възможността за още по-стегнат пазар може да изстреля цената на петрола отново до нови рекорди

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Цените на петрола се покачиха в началото на търговската сесия във вторник, след като вчера паднаха рязко. Причината е, че страховете на инвеститорите за намалено търсене в Китай отслабнаха, тъй като Шанхай облекчи някои COVID ограничения. Освен това пазарните настроения се водят и от предупреждението на ОПЕК+, че ще бъде невъзможно да се увеличи добива достатъчно, за да компенсира загубените руски доставки, предава Reuters.
Фючъpcитe нa cypoвия пeтpoл copт Бpeнт поскъпнаха с 1.72 долара до 100.20 долара за барел. Teзи нa aмepиĸaнcĸия пeтpoл Wеѕt Техаѕ Іntеrmеdіаtе се покачиха с 1.76 долара, достигайки до 96.05 долара за барел. Към 10.00 ч. българско време двата сорта се търгуват респективно за 101.51 и 97.34 долара за барел.
Пазарните настроения са в режим на клатене както по отношение на предлагането, така и на фронта на търсенето“, каза Вандана Хари, основател на доставчика на анализ на петролния пазар Vanda Insights.
Шанхай облекчи вчера част от COVID ограниченията, след като през последните дни бе отчетен спад на случаите на заразени с коронавирус. Последният месец и половина обаче се отчитат покачващи се нива на разпространение на вируса. Това принуди Китай да наложи мерки в различни части на страната, за да овладее разпространението.
Частичното облекчаване на блокирането в Шанхай премахна част от низходящия натиск, който започна да се усеща върху притесненията относно търсенето на петрол в Китай“, добавя Хари.
Възходът на петролните пазари във вторник също така последва предупреждението на Организацията на страните износителки на петрол, че около 7 милиона барела на ден руски петрол и други деривати могат да бъдат загубени поради санкции или доброволни действия и че това би било невъзможно за компенсиране.
ЕС изготвя нов пакет от санкции срещу Русия заради нахлуването ѝ в Украйна, който включва петролно ембарго за страните от Блока. Към момента все още не е представена официална информация, но източници на Reuters споделят, че се очаква през следващите дни.
Възможността за още по-стегнат пазар силно притеснява анализаторите, смятайки, че това може да изстреля цената на петрола отново до нови рекорди и да повиши волатилността.
Петролният пазар все още е в шок от предишните санкции и не е ясно как ще се справи с плануваните нови“, коментира Едуард Моя, старши пазарен анализатор в OANDA.
Държавите-членки на Международната агенция по енергетика обявиха, че ще освободят около 240 милиона барела през следващите шест месеца, от които 180 милиона ще бъдат предоставени от САЩ, опитвайки се да успокоят нестабилните петролни пазари.