Големите икономики се отдръпват от американския дълг
Намаленият интерес от Китай е заради повишаването на лихвените проценти и желанието на Пекин да диверсифицира притежанията си

© ECONOMIC.BG / БТА
Джером Пауъл, председател на Фед
Притежаваният от Китай американски дълг падна под 1 трлн. долара за първи път от 2010 г. насам на фона на нарастващите лихвени проценти, които направиха щатските ДЦК по-малко привлекателни.
Продължавайки тенденцията, започнала в началото на 2021 г., портфейлът на Китай в държавен дълг на САЩ през май спадна до 980.8 млрд. долара, според данни на Министерството на финансите. Това е близо 23 млрд. долара надолу спрямо април и близо 100 млрд. долара, или 9%, на годишна база.
Япония остава най-големият притежател на американски дълг, като вече държи 1.2 трлн. долара. Това обаче е най-ниското ниво от началото на 2020 г.
Спадът на притежавания дълг е факт, тъй като Федералният резерв на САЩ повишава лихвените проценти, за да овладее инфлацията, която достигна 40-годишен връх през юни. Когато лихвените проценти се повишават, цените на облигациите падат, което означава капиталова загуба за инвеститорите, които продават книжата преди падежа.
Спадът в дела на Китай се дължи на опита на Пекин да диверсифицира портфейла на външния дълг. Втората по големина икономика в света намали притежаваните от нея американски облигации за шести пореден месец.
Отчетният период настъпи преди Фед да повиши референтните лихвени проценти по овърнайт заеми с 0.75 пр. пункта през юни. Следващата седмица се очаква и ново увеличение със същия размер.