Китай затяга хватката: Ограничава износа на още един стратегически метал
Антимонът се използва в продукти като оръжия, батерии, боеприпаси и фотоволтаично оборудване
Пекин ще наложи ограничения върху износа на антимон и свързаните с него елементи в името на националната сигурност, каза китайското министерство на търговията в четвъртък. Това е последният ход на страната за ограничаване на доставките на критични минерали, в които тя е доминиращият доставчик.
Китай, най-големият световен производител на антимон – стратегически метал, използван в продукти като оръжия, батерии, боеприпаси и фотоволтаично оборудване – представлява 48% от световния добив в антимонови мини през миналата година, показват данните на Геоложката служба на САЩ.
Ограниченията, влизащи в сила от 15 септември, се прилагат за шест вида продукти, свързани с антимон, включително антимонова руда, антимонови метали и антимонов оксид, се казва в изявление на министерството. Всеки, който желае да изнася минерал или руда, съдържащи антимон под различни форми, ще трябва да кандидатства за лиценз.
Правилата също така забраняват износа на технология за топене и разделяне на златен антимон без разрешение.
Ограниченията се налагат "с цел защита на националната сигурност и интереси", се казва в изявление на министерството.
На редовен седмичен брифинг в четвъртък министерството на търговията каза, че ограниченията не са насочени към конкретна държава или регион.
САЩ, Европа и други страни се борят да намалят зависимостта си от Китай за ключови материали, като определят политики и пакети за подкрепа за своите критични минерални сектори, включително редкоземни елементи.
В изследователска бележка от април анализаторите на China Securities казаха, че нарастващото търсене на оръжия и боеприпаси поради войни и геополитическо напрежение вероятно ще доведе до затягане на контрола и натрупване на антимонова руда.